Światowid na podbój kosmosu
Wrocławska firma SatRevolution pracuje nad własnym satelitą. Nazywa się on Światowid i ma zostać wystrzelony w kosmos w przyszłym roku. Będzie to pierwszy prywatny satelita komercyjny w Polsce. Jego obudowa została wykonana ze specjalnego stopu aluminium o wyprofilowanej ściance, dzięki czemu urządzenie jest odporne nie tylko na wszelkie wibracje, które napotka podczas lotu, ale też na promieniowanie kosmiczne. Wewnątrz znajdzie się uchwyt do kamery, chroniący ją przed uszkodzeniem. Co ważne, wszystkie elementy elektroniczne będące w wyposażeniu zostaną sztywno przytwierdzone i odseparowane od siebie oraz od wysokich temperatur na obudowie. Zamontowano też zaawansowany system otwierania paneli fotowoltaicznych i pozycjonowania ich za pomocą czujnika położenia Słońca oraz anteny, która zostanie nakierowana w stronę Ziemi. Co więcej, cały satelita zostanie wydrukowany na drukarce 3D. Firma SatRevolution SA została założona przez Damiana Fijałkowskiego, Grzegorza Zwolińskiego oraz Radosława Łapczyńskiego, odpowiedzialnych za sukces T-Bull SA – czołowej polskiej spółki produkującej gry na urządzenia mobilne. Partnerem firmy SatRevolution SA jest Wrocławskie Centrum Badań EIT+, największe w Polsce centrum badawczo-rozwojowe.
Płonący jak Samsung
Koncern Samsung stara się gasić wizerunkowy pożar wokół przypadków wybuchów smartfona Galaxy Note 7, ale spadek giełdowych notowań firmy świadczy o tym, że inwestorzy nie bardzo wierzą, że to się uda. W ciągu ostatnich dni wycena akcji producenta spadła o 11 proc., czyli o ponad 20 mld dolarów. I choć firma wprowadziła program wymiany wszystkich sprzedanych smartfonów, media społecznościowe cały czas ekscytują się historiami o spalonych urządzeniach (do samozapłonu dochodzi podczas ładowania). Klientów, którzy nie mają zamiaru zwrócić zagrożonych wybuchem samsungów Galaxy Note 7, koreański koncern chce wręcz do tego zmusić. Swój cel zamierza osiągnąć za pomocą specjalnej łatki oprogramowania, która pozwoli naładować telefon tylko do 60 proc. pojemności baterii. To prawdopodobnie skłoni opornych do wymiany note’a 7 na nowy egzemplarz.
Nadchodzą roboty
Do 2021 r. liczba miejsc pracy może zostać zredukowana o 6 proc., bo ludzi zastąpią roboty – wynika z raportu firmy badawczej Forrester. Proces ten obejmie w największym stopniu i w pierwszej kolejności takie branże, jak transport, logistyka, obsługa klienta i usługi konsumpcyjne. Zresztą roboty są już wśród nas, bo korzystamy z tzw. wirtualnych asystentów, takich jak Alexa, Cortana, Siri i Google Now. I z roku na rok stają się one coraz inteligentniejsze.
Telefon zmierzy cukier
Firma Dario Health opracowała nowoczesny miernik poziomu glukozy przeznaczony dla cukrzyków. Niewielkie akcesorium o nazwie Dario Glucose Monitoring System przeznaczone jest do współpracy z najnowszym iPhonem 7. Dotychczas takie monitory wykorzystywały gniazdo słuchawkowe, jednak w iPhonie 7 zostało ono usunięte. Producent stworzył więc nową wersję wykorzystującą złącze Lightning. Urządzenie pojawi się w sprzedaży dopiero na początku przyszłego roku i kosztować ma 39,99 dolarów. Nabywca otrzyma w pakiecie monitor, igły oraz zestaw pasków testowych.
Archiwalne wydania tygodnika Wprost dostępne są w specjalnej ofercie WPROST PREMIUM oraz we wszystkich e-kioskach i w aplikacjach mobilnych App Store i Google Play.