Iwona Macieja: Pani przychodnia specjalizuje się w leczeniu zeza zarówno u dzieci, jak i u dorosłych.
Agnieszka Samsel: Specjalizujemy się w zaburzeniach ruchomości oczu u osób od urodzenia do 100 lat. Mamy pod opieką ponad 4 tys. pacjentów. Większość stanowią dzieci z różnymi problemami – niedowidzeniem, wadami wzroku, chorobami zapalnymi, niedrożnością dróg łzowych oraz zezem. Te problemy, w tym zez, występują także u dorosłych. Zez może wynikać nie tylko z chorób oczu, lecz także ogólnych problemów zdrowotnych, np. z chorób tarczycy.
To niepokojące, że tyle dzieci potrzebuje pomocy okulisty.
Około 5 proc. dzieci w pierwszym roku życia wymaga korekcji okularowej. Jestem zwolenniczką badania wszystkich dzieci w pierwszym roku życia pod kątem wady wzroku. Wczesne jej wykrycie może zapobiec rozwojowi niedowidzenia oraz zeza. Zwłaszcza jeżeli rodzice noszą okulary, nie powinni czekać do badań na bilansach wykonywanych przez pediatrę. Prawidłowy wynik badania wzroku na bilansie nie wyklucza problemów ze wzrokiem, bo część chorób okulistycznych przebiega bezobjawowo.
Wiele się także mówi o roli ćwiczeń wzroku u ortoptysty.
Choroba zezowa u dzieci często wiąże się z niedowidzeniem oraz zaburzeniami widzenia obuocznego. Rehabilitacją tego rodzaju zaburzeń zajmują się dyplomowani ortoptyści. Z tego powodu w naszym ośrodku diagnoza i leczenie zeza odbywają się w ścisłej współpracy z doświadczoną ortoptystką. Współpraca lekarza okulisty i ortoptysty jest optymalnym postępowaniem w leczeniu zeza i zwiększa szanse powodzenia terapii. Dzieci powinny być badane ortoptycznie od najmłodszych lat. Takie badanie można wykonać już u trzyletniego współpracującego dziecka.
Wspomniała pani o powiązaniu chorób tarczycy z zezem.
Podwójne widzenie wynikające z zeza może być pierwszym objawem problemów z tarczycą. Diagnozujemy też pacjentów z orbitopatią tarczycową. Pacjenci nią dotknięci muszą być pod stałą opieką endokrynologa oraz okulisty, który wie, czym jest to schorzenie, i zasugeruje endokrynologowi odpowiednie postępowanie. Większość okulistów nie ma doświadczenia w leczeniu orbitopatii i pacjenci długo szukają pomocy, podczas gdy dawno powinni być leczeni.
Jak wygląda leczenie tej choroby?
Jeżeli problem z oczami jest związany z chorobą tarczycy, to na okuliście spoczywa obowiązek, aby odpowiednio pokierować leczeniem pacjenta. Chorych z aktywną orbitopatią tarczycową i zezem, dużym wytrzeszczem z niedomykalnością powiek, uszkodzeniem rogówki lub nerwu wzrokowego nasi lekarze okuliści kierują do standardowego leczenia przez endokrynologów kortykosterydami i oceniają jego efekty. Jeśli nie ma wystarczającej poprawy i dwojenie utrudnia pacjentowi funkcjonowanie, a choroba jest w stadium nieaktywnym, to dobieramy okulary pryzmatyczne albo, jeżeli kąt zeza jest duży, kwalifikujemy pacjentów do operacji. Nasi lekarze operują zezy u dzieci i dorosłych zarówno odpłatnie, jak i w ramach NFZ. Współpracujemy z doświadczonymi endokrynologami specjalizującymi się w leczeniu chorób tarczycy i orbitopatii tarczycowej.
Orbitopatia tarczycowa to chyba niszowa specjalizacja.
Niewiele jest ośrodków i okulistów, którzy współpracują z endokrynologami w tej dziedzinie, dlatego trafiają do nas pacjenci z całej Polski. Rolą okulisty specjalizującego się w zezach jest stwierdzenie, czy podwójne widzenie wynika z choroby tarczycy. Lekarz strabolog, czyli taki, który zajmuje się leczeniem zeza, musi więc mieć bogatą wiedzę interdyscyplinarną.
OptoMedica Warszawa ul. Jurija Gagarina 9 lok. 44 tel 22 841 42 00, 885 890 100
dr n. med. Agnieszka Samsel
Zajmuje się leczeniem zachowawczym i operacyjnym zeza u dzieci i dorosłych, a także prowadzi pacjentów z orbitopatią tarczycową. Pracuje na stanowisku kierownika oddziału okulistyki szpitala dziecięcego przy ulicy Niekłańskiej w Warszawie.
Archiwalne wydania tygodnika Wprost dostępne są w specjalnej ofercie WPROST PREMIUM oraz we wszystkich e-kioskach i w aplikacjach mobilnych App Store i Google Play.
Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy tygodnika Wprost.
Regulamin i warunki licencjonowania materiałów prasowych.