Jakie procedury są wykonywane na Oddziale Kardiologicznym?
W Pracowni Diagnostyki Kardiologicznej wykonujemy zarówno badania czynnościowe, jak i obrazowe. Dysponujemy bieżnią ruchomą do przeprowadzania wysiłkowych testów kardiologicznych. Wykonujemy 24-godzinny pomiar EKG metodą Holtera oraz pomiar ciśnienia tętniczego krwi w celu diagnostyki zaburzeń rytmu serca, nadciśnienia tętniczego dla oceny skuteczności leczenia. Aparat do echokardiografii przezklatkowej pozwala na nieinwazyjne obrazowanie serca. Przeprowadzamy także zabiegi echokardiografii przez przełykowej, które polegają na wprowadzeniu sondy USG przez przełyk w celu obrazowania jam serca. Badanie to jest szczególnie przydatne, żeby ocenić obecności skrzepliny w przedsionkach serca.
Od kiedy działa Oddział Kardiologiczny?
Pierwszym krokiem zmierzającym do zapewnienia pełnych świadczeń w zakresie kardiologii było uruchomienie w 1999 r. Pracowni Diagnostyki Kardiologicznej, w ślad za tym poszło utworzenie w 2000 r. Oddziału Kardiologicznego. Oddział uzyskał akredytację na szkolenie specjalizacyjne z kardiologii, co pozwala zwiększać liczbę specjalistów. W roku 2007, we współpracy z partnerem prywatnym, uruchomiliśmy Pracownię Hemodynamiki, gdzie wykonujemy zabiegi z zakresu kardiologii inwazyjnej. Pracownia pozwala na nowoczesne leczenie, tj. wczesną diagnostykę i podjęcie leczenia przyczynowego, tzn. udrożnienia tętnic wieńcowych. Leczymytam pacjentów z ostrymi zespołami wieńcowymi, czyli z zawałami. Wykonujemy u nich badania koronarograficzne oraz zabiegi przezskórnej angioplastyki. Równolegle rozwijaliśmy działalność Poradni Kardiologicznej, do której trafiają pacjenci po leczeniu szpitalnym oraz kierowani przez lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej. Od kwietnia tego roku rozszerzyliśmy działalność oddziału o zabiegi ablacji.
Oddział zajmuje się więc leczeniem zaburzeń rytmu, które stają się coraz powszechniejsze.
Rzeczywiście, stawiamy na wprowadzanie nowych procedur związanych z leczeniem zaburzeń rytmu serca. Wkrótce rozpocznie działalność Pracownia Elektrofizjologii, w której wykonywane będą badania elektrofizjologiczne i ablacji. To metoda leczenia zaburzeń rytmu serca, np. migotania przedsionków, skuteczniejsza od leczenia farmakologicznego. Stawiamy na kompleksowe leczenie pacjentów i rehabilitację kardiologiczną.
Nie wszystkie procedury są jednak wykonywane w Końskich. Z jakimi ośrodkami współpracujecie?
Oddział Kardiologiczny w Końskich współpracuje m.in. ze Świętokrzyskim Centrum Kardiologii w Kielcach, Kliniką Chirurgii Serca, Naczyń i Transplantologii w Krakowie i Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu. Ta współpraca dotyczy diagnostyki oraz leczenia chorych wymagających interwencji kardiochirurgicznych, a także chorych wymagających implantacji stymulatorów serca.
Szpital otrzymał wiele nagród i wyróżnień, jest dobrze wyposażony. Skąd pieniądze na modernizację?
Dążymy do tego, by szpital stał się jednostką wielospecjalistyczną. Kładziemy nacisk na szkolenie kadr, wyposażenie w nowoczesny sprzęt diagnostyczno-leczniczy oraz wprowadzanie nowych procedur medycznych. W ciągu 15 lat przeznaczyliśmy na modernizację i wyposażenie w sprzęt medyczny ok. 100 mln zł, przy wsparciu ze środków unijnych oraz programów rządowych. Dzięki temu udało się poprawić jakość udzielanych świadczeń oraz podnieść standard pobytu pacjenta w szpitalu. Od ponad 20 lat szpital jest liderem w zakresie zarządzania jakością. Mamy akredytację Ministra Zdrowia oraz certyfikaty ISO.
Archiwalne wydania tygodnika Wprost dostępne są w specjalnej ofercie WPROST PREMIUM oraz we wszystkich e-kioskach i w aplikacjach mobilnych App Store i Google Play.
Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy tygodnika Wprost.
Regulamin i warunki licencjonowania materiałów prasowych.