Dlaczego reformy wymiaru sprawiedliwości wzbudzają takie emocje? W zasadzie jest zgoda, że nie funkcjonuje on tak, jak powinien?
Z tego, że wymiar sprawiedliwości trzeba zreformować, wszyscy zdają sobie sprawę. Szczególnie my, adwokaci, którzy na co dzień mamy z nim do czynienia. Reforma jest konieczna. Kontrowersje budzi, jak to zrobić. Mamy propozycje partii rządzącej, której na plus trzeba zapisać, że próbuje reformować. Jednak mam wątpliwości, czy propozycje poprawią funkcjonowanie wymiaru sprawiedliwości. PiS i prezydent w ostatnich projektach ustaw proponują wymianę elit prawniczych w Krajowej Radzie Sądownictwa, w Sądzie Najwyższym i w innych sądach. Proszę teraz spojrzeć na Trybunał Konstytucyjny – zmieniła się większość składu oraz prezes. Ale czy zmieniło się coś w funkcjonowaniu trybunału? Czy budzi on większe zaufanie niż przedtem? Szybciej orzeka? Nie dostrzegam zmiany jakościowej.
Czego powinny dotykać reformy?
Nie widzę próby zmierzenia się z najważniejszymi problemami wymiaru sprawiedliwości, czyli zbytnim obciążeniem sądów, zbyt dużą ilością spraw przypadających na sędziów, z niewydolnym systemem funkcjonowania sądów, a przede wszystkim z niekorzystnymi dla szukających sprawiedliwości procedurami sądowymi. Mam na myśli szczególnie zbyt formalistyczną procedurę cywilną. Reforma powinna pójść w kierunku uproszczenia procedur. Podam przykład tzw. prekluzji dowodowej. W procedurze cywilnej można zgłaszać przeprowadzenie dowodu do określonego momentu. Inaczej to prawo przepada. Taki sam skutek przyniesie niedostarczenie odpisu jakiegoś pisma czy niewskazanie przedmiotu zaskarżenia. My, adwokaci, nazywamy to łapaniem pełnomocników na pułapki proceduralne. Ludzie oczekują od sądu sprawiedliwości, nie realizacji procedur. Stąd wymiar sprawiedliwości jest niezrozumiały dla obywateli, w efekcie brak zaufania i niskie oceny społeczne.
Archiwalne wydania tygodnika Wprost dostępne są w specjalnej ofercie WPROST PREMIUM oraz we wszystkich e-kioskach i w aplikacjach mobilnych App Store i Google Play.
Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy tygodnika Wprost.
Regulamin i warunki licencjonowania materiałów prasowych.