Stajesz przed lustrem, zauważasz pierwsze zmarszczki, zastanawiasz się, gdzie podziała się ta młoda dziewczyna z piękną, jędrną skórą. Czyżby nadszedł czas na wypełniacze, botoksy i inne zabiegi mniej lub bardziej inwazyjne? Niekoniecznie. Natura zna rozwiązanie. Procesów starzenia wprawdzie nie da się zatrzymać, ale można je spowolnić. Im szybciej, tym lepiej. Kluczem jest kolagen, zwłaszcza że nasze codzienne nawyki mają ogromny wpływ na utratę kolagenu i uszkodzenia istniejących włókien.
Rusztowanie, którego nie doceniamy
Słyszysz „kolagen” i wyobrażasz sobie dziwną substancję chemiczną występującą w kosmetykach, która nijak się ma do natury? Jesteś w błędzie. Kolagen jest najobficiej występującym białkiem w ludzkim ciele, znajdującym się w kościach, mięśniach, skórze i ścięgnach. Mówiąc najprościej – to substancja, która utrzymuje ciało „razem”, jest jak klej. Kolagen tworzy rusztowanie zapewniające siłę i strukturę. Niektóre włókna kolagenu mogą być nawet silniejsze niż stal. Kolagen jest wydzielany przez różne komórki, ale głównie przez komórki tkanki łącznej. W skórze właściwej lub środkowej warstwie skóry kolagen wspomaga tworzenie włóknistej sieci komórek zwanych fibroblastami, na których mogą rosnąć nowe komórki. Odgrywa również rolę w zastępowaniu i odnawianiu martwych komórek skóry. Dzięki odpowiedniej diecie i suplementacji dostarczamy organizmowi aminokwasów niezbędnych do produkcji kolagenu i odbudowy włókien. Jednak z czasem organizm zaczyna produkować coraz mniej kolagenu. Efekt? Utrata gęstości i elastyczności skóry, zmarszczki, opadnięty owal twarzy, słabe kości i uszkodzone chrząstki stawowe. A to tylko kilka skutków.
Co powinnaś zrobić już dziś?
Zdrowa dieta może pomóc organizmowi w produkcji kolagenu. Postaw na białko pochodzące z mięsa, a także nabiał, soję oraz produkty bogate w witaminę C (kapusta, papryka, pomarańcze, brukselka), witaminę A (np. z produktów roślinnych, zawierających beta-karoten) i miedź (dobrym źródłem są orzechy). Produkty pochodzenia zwierzęcego, takie jak bulion kostny, żelatyna, skóra z kurczaka i skóra wieprzowa są bogate w kolagen. Zdecydowanie ogranicz natomiast cukier i węglowodany proste, ponieważ zakłócają regenerację kolagenu. To wszystko jednak na nic, jeśli nie zmienisz swoich przyzwyczajeń. Pierwsza sprawa – rzuć palenie, ponieważ substancje chemiczne obecne w dymie tytoniowym uszkadzają kolagen. Po drugie – rozsądnie wystawiaj skórę na działanie promieni słonecznych. Po trzecie – dobrze się przebadaj, ponieważ niektóre choroby autoimmunologiczne mogą prowadzić do uszkodzenia kolagenu.
Co powinnaś zrobić szybko?
Dobra wiadomość jest taka, że kolagen można przyjmować jako suplement diety. Ponieważ jest naturalny i wszechstronny, nadaje się do różnych celów medycznych. Preparaty z kolagenem są doceniane na całym świecie – korzystają z nich osoby intensywnie uprawiające sport, świadome upływającego czasu, dbające o urodę i ogólny stan zdrowia, pacjenci w czasie rekonwalescencji, a także kobiety w okresie menopauzy, gdy procesy starzenia zaczynają znacznie przyspieszać. Kolagen warto połączyć z kwasami tłuszczowymi omega 3-6-9, które korzystnie wpływają na ogólny stan zdrowia, chronią naczynia krwionośne oraz stawy i kości. Ponadto zapobiegają przedwczesnemu starzeniu się skóry. Badania wykazały, że suplementacja kolagenu wpływa korzystnie na masę mięśniową, zmniejsza ból towarzyszący zapaleniu kości i stawów.
Pośpiech jest wskazany
Oczywiście możesz poczekać na pierwsze zmarszczki i dopiero wtedy próbować zwalczać (lub nie) oznaki starzenia. Możesz też kompletnie nie przykładać wagi do wyglądu zewnętrznego, ale to, co dzieje się w głębokich zakamarkach twojego ciała i wpływa na ogólny stan zdrowia, powinno już być dla ciebie sprawą priorytetową. Nie od dziś wiadomo, że lepiej zapobiegać niż leczyć.
© Wszelkie prawa zastrzeżone
Archiwalne wydania tygodnika Wprost dostępne są w specjalnej ofercie WPROST PREMIUM oraz we wszystkich e-kioskach i w aplikacjach mobilnych App Store i Google Play.
Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy tygodnika Wprost.
Regulamin i warunki licencjonowania materiałów prasowych.