Odważny czy romantyczny? Stanowczy czy empatyczny? Czuły czy barbarzyńca? Od kilku lat trwa dyskusja, jak się zmienia model współczesnego mężczyzny. I czy tradycyjny macho to przeszłość, która odchodzi do lamusa, czy raczej wyczekiwana przyszłość i konkretna odpowiedź na trwający kryzys męskości. O macho 3.0 pisze w nowym „Wprost” Agata Jankowska.
Ponadto w numerze:
-
W Platformie Obywatelskiej wrze. Jak ustalił „Wprost”, w styczniu w roli lidera partii Grzegorza Schetynę będzie chciał zastąpić Bogdan Zdrojewski. O spodziewanym zamachu stanu w Platformie pisze Joanna Miziołek.
-
W samym środku kampanii parlamentarnej rozegra się w Unii Europejskiej walka o stanowisko komisarza dla Krzysztofa Szczerskiego. Nawet w PiS można usłyszeć, że sukces całej operacji stoi pod znakiem zapytania – zdradza Eliza Olczyk.
-
Przegrana Beaty Szydło w Parlamencie Europejskim miała drugie dno – dowiedział się „Wprost”. Narażając byłą premier na publiczną porażkę, kierownictwo PiS chciało osłabić jej pozycję w partii – twierdzą Eliza Olczyk i Joanna Miziołek.
-
Jarosław Kaczyński powiedział, że uznaje wiek kardynalski – 75 lat – jako moment przejścia na emeryturę. Może to wskazywać, że faktycznie za te cztery lata będzie rozważał zmianę na czele naszego obozu – mówi „Wprost” Witold Waszczykowski, europoseł PiS.
-
W męskości ważna jest spójność wewnętrzna, odpowiedzialność, intelekt, skupienie się na tym, by być dobrym człowiekiem – mówi w rozmowie z Agatą Jankowską seksuolog Andrzej Gryżewski.
-
Ja się nie cenzuruję. Prowadzę przyzwoite życie, więc nie mam nic do ukrycia. Jeśli ktoś przy okazji zrobi mi zdjęcia, pies go trącał – mówi Jacek Braciak w rozmowie z Adamem Cissowskim.
-
Lato i wakacje sprzyjają agresji na drogach. Jak pokazują statystyki, sprawcami awantur są najczęściej mężczyźni w drogich i szybkich samochodach. O turboagresji pisze Agata Jankowska.
-
Widzę młodych Polaków maszerujących ze sztandarami, z nienawiścią na twarzach, i państwo, które to toleruje. Ja nigdy nie walczyłem z nienawiści, nawet w czasie wojny – mówi Stanisław Aronson, oficer AK, uczestnik Powstania Warszawskiego oraz izraelskiej wojny o niepodległość.O podstawowych wartościach przypomina w rozmowie z Olgą Wasilewską.
-
Mija rok od czasu, kiedy polskie miasta wprowadziły u siebie nocne zakazy sprzedaży alkoholu. Pić mieliśmy mniej, a monopole miały przestać się namnażać. Jak zauważa Karol Wasilewski, wyszło na odwrót.
-
Katastrofalne pożary na Syberii były przez Kreml ignorowane, dopóki nie uznano, że mogą się przydać do odwrócenia uwagi od przedwyborczych protestów opozycji. O zasłonie dymnej Putina pisze Jakub Mielnik.
-
Dlaczego chorzy z niewydolnością serca umierają dziś szybciej niż pacjenci z niektórymi nowotworami? Co sprawia, że cukrzyk ma nawet pięciokrotnie większą szansę na zawał? Wreszcie – dlaczego najprostsza recepta na zdrowie jest jednocześnie tak trudna do zastosowania? – czyli wszystko, co warto wiedzieć o chorobach cywilizacyjnych zebrała dla Was Małgorzata Dobrowolska.
-
W Polsce farmakologiczne leczenie otyłości to ciągle nowość. Podobnie jak kompleksowe podejście do pacjenta. O skutecznej walce z otyłością i związanymi z nią chorobami mówi Oldze Kowalskiej dr n. med. Jakub Bukowczan.
- Chirurdzy byli w stanie go uratować, ale na zalecaną operację nie pozwalała mu wyznawana religia. W konsekwencji za wierność ideom rastafarianizmu muzyk zapłacił życiem. Arnold van der Laar opisuje przypadek Boba Marleya. I nie tylko.
-
Przed Taco Hemingwayem bez wątpienia istniał w Polsce rap błyskotliwy i otwarty na świat. Ale nie robił takiej furory, bo publiczność nie była na niego gotowa. Taco znalazł klucz: pogodził oczekiwania ortodoksyjnych miłośników rapu i słuchaczy spoza tego środowiska. A także erudycję z popowym opakowaniem. O sukcesie Taco Hemingwaya pisze Marcin Flint.
-
Edwardowi Dwurnikowi udało się połączyć uznanie krytyki z sukcesem rynkowym. Wystawa „Zbiórka na placu” w warszawskiej galerii Raster przypomina, jak wielkim był malarzem. A właściwie bywał, jak zauważa Jakub Banasiak.
-
Pociąg zamiast samolotu, regionalne klasyki kulinarne zamiast przetworzonego jedzenia, a jeśli zakupy, to tylko w wersji „no plastic”. Świadome podróżowanie z naciskiem na ekologię staje się coraz modniejsze. I dobrze – uważa Kamila Orzechowska.
-
Traveloterapia nie jest (jeszcze) terminem medycznym. Ale lekarze od lat przepisują swoim pacjentom podróże.
- Wyjazd, który leczy przedstawia Anita Czech.
Pierwszy numer „Wprost” przygotowany pod okiem Marcina Dzierżanowskiego
Najnowsze wydanie tygodnika „Wprost" od godz. 20 w niedzielę jest dostępne w formie elektronicznej, a w poniedziałek trafi do kiosków i salonów prasowych w całym kraju. Jest to pierwszy numer tygodnika „Wprost" przygotowany pod okiem Marcina Dzierżanowskiego, który na stanowisku redaktora naczelnego zastąpił Jacka Pochłopienia.
Archiwalne wydania tygodnika Wprost dostępne są w specjalnej ofercie WPROST PREMIUM oraz we wszystkich e-kioskach i w aplikacjach mobilnych App Store i Google Play.