Choć dożył niemal 101 lat, to nie sędziwy wiek sprawia, że mówi się o nim „papież” strukturalizmu. Claude Lévi-Strauss zmienił dwudziestowieczną humanistykę. Dowiódł, że można badać nie tylko gramatykę kultury, lecz także rządzące nią zasady myślenia. Urodzony 28 listopada 1908 roku wybitny francuski antropolog kulturowy zmarł 30 października.
Z Claude’a Lévi-Straussa antropologa uczynił zbieg okoliczności. Po studiach filozoficznych wyjechał w latach trzydziestych do Brazylii, gdzie badał Indian z Mato Grosso. W 1941 roku przedostał się z Francji do Nowego Jorku, gdzie spotkał Franza Boasa, założyciela amerykańskiej etnologii, i Romana Jakobsona, twórcę strukturalizmu w językoznawstwie. Tak narodził się myśliciel, który dał światu strukturalizm antropologiczny. Wcześniej na kultury spoglądano jak na konglomeraty dziwactw lub funkcjonalne organizmy, w których gospodarka, rodzina czy religia zaspokajają potrzeby wspólnoty.
Więcej możesz przeczytać w 46/2009 wydaniu tygodnika Wprost .
Archiwalne wydania tygodnika Wprost dostępne są w specjalnej ofercie WPROST PREMIUM oraz we wszystkich e-kioskach i w aplikacjach mobilnych App Store i Google Play.