12 maja, PONIEDZIAŁEK
Ukażą się dane o inflacji konsumenckiej w Czechach, kraju, który przez agencję ratingową Bloomberg został sklasyfikowany na liście dziesięciu najlepszych wschodzących rynków 2014 r. Szacuje się, że inflacja nie przekroczy 0,2 proc.
13 maja, WTOREK
Chiński urząd statystyczny podzieli się informacjami na temat wzrostu sprzedaży detalicznej. Poziom w kwietniu ma spaść z 12,2 do 12,1 proc., ale i tak będzie wyższy niż w lutym (11,8 proc.). Europejskie Centrum Badań nad Gospodarką opublikuje indeks instytutu ZEW, obrazujący nastroje w odniesieniu do gospodarki w Niemczech. Specjaliści liczą na dalsze przyspieszanie i wzrost z 43,2 do 45 pkt. Hamuje za to sprzedaż detaliczna w USA – według prognoz nastąpi spadek z 1,1 do 0,8 proc.
14 maja, ŚRODA
Na Stadionie Narodowym odbędzie się doroczne spotkanie Banku Odbudowy i Rozwoju, w którym weźmie udział ponad 2500 uczestników, w tym ekonomiści, przedstawiciele rządów, rynków finansowych oraz inwestorzy. Spotkanie odbędzie się pod hasłem „Zmieniamy gospodarki, zmieniamy życia”. Po południu GUS opublikuje dane o inflacji CPI za kwiecień w Polsce. Podobne raporty ukażą się we Francji, w Niemczech, Hiszpanii, na Słowacji i Węgrzech. Wielka Brytania z kolei opublikuje comiesięczne dane dotyczące stopy bezrobocia i liczbie wniosków o zasiłek. Ponadto na Wyspach można się spodziewać kwartalnego raportu Banku Anglii na temat inflacji, na której opierane są decyzje w sprawie stóp procentowych.
15 maja, CZWARTEK
GUS poda „szybki szacunek” PKB za I kw. 2014 r. Minister Piechociński jest przekonany, że kwartał zakończy się na poziomie 3 proc., a resort finansów liczy, że PKB przyspieszy do 3,3 proc. w 2014 r. Dzień będzie przebiegał pod znakiem ogłaszania wartości PKB w całej Europie (Francja, Niemcy, Rumunia, Czechy, Włochy, Węgry). Raport opublikuje również Unia Europejska – Eurostat prognozuje wzrost o 0,2 proc. do 1,4 proc. Ukaże się również seria sprawozdań zza Oceanu. Będzie to indeks Fed z Filadelfii (prognozowane spowolnienie sektora przetwórczego) czy indeks produkcji przemysłowej (spadek z 0,7 do 0,5 proc.).
16 maja, PIĄTEK
Uniwersytet Michigan opublikuje dane obrazujące siłę nabywczą amerykańskich konsumentów. Znaczący raport opublikuje Eurostat, dostarczając informacji o handlu zagranicznym strefy euro za marzec (w lutym nadwyżka w obrotach zresztą świata wyniosła 13,6 mld wobec 0,8 mld w styczniu).
Archiwalne wydania tygodnika Wprost dostępne są w specjalnej ofercie WPROST PREMIUM oraz we wszystkich e-kioskach i w aplikacjach mobilnych App Store i Google Play.