Rosjanie w odwrocie
Severstal, rosyjski gigant przemysłowy, zamierza sprzedać dwie huty w USA. Według wstępnych szacunków za zakłady w Dearborn i Columbus może zgarnąć nawet 1,5 mld dolarów. Rosyjskie koleje państwowe porzuciły plany zakupu nowych szyn od Nippon Steel. Zamiast Japończyków, borykająca się z gigantycznymi stratami państwowa spółka woli wspierać rodzimych producentów – rosyjskie koncerny przemysłowe Evraz i Mechel. Na powrocie Rosjan do kraju oberwało się nawet amerykańskim fanom koszykówki. Rosyjski miliarder Michaił Prochorow ogłosił, że zamierza przeprowadzić swój biznes z USA do ojczyzny, co oznacza, że grający w NBA Brooklyn Nets już na dobre trafi w objęcia Rosjan. Rosyjskie firmy do powrotu mogły popchnąć niedawne słowa Igora Szuwałowa. Wicepremier Rosji na kwietniowej konferencji prasowej ogłosił, że rosyjskie spółki notowane na giełdach w Londynie czy Nowym Jorku powinny poważnie zastanowić się nad powrotem na moskiewski parkiet. Szuwałow dodał dla bezpieczeństwa, że nie będzie zmuszał siłą żadnego rosyjskiego prezesa, żeby wynosił się z Wall Street i wracał do kraju, ale zapowiedział, że wraz z prezesem rosyjskiej giełdy stworzy w Moskwie atrakcyjne warunki do takich przenosin. Jednak wraz z rozszerzaniem amerykańskich sankcji na kolejnych rosyjskich oligarchów, ci zamiast tonąć wraz z rosyjską giełdą, wolą robić interesy gdzie indziej. Najsmaczniejszym kąskiem są dla nich Chiny i Singapur. To właśnie tam zdaniem ekspertów przeniosą się rosyjskie koncerny, działające dotychczas w USA. Nawet jeśli za te przenosiny musiałyby słono zapłacić.–sk
liczba
7,40 EUR
tyle według raportu niemieckiego urzędu statystycznego Destatis wyniósł średni godzinowy koszt pracy w Polsce. Jest źle. Mniej płaci się tylko na Łotwie, Litwie, w Rumunii i Bułgarii. Nasze koszty pracy to tylko jedna trzecia europejskiej średniej. Najwięcej zarabiają na godzinę Duńczycy (39,8 euro), Belgowie (41,2 euro) i Szwedzi (43 euro). Skoro Polakowi można zapłacić tak mało, nic dziwnego, że to do nas ściągają zagraniczne koncerny, które zatrudniają pracowników za minimalne stawki godzinowe. Jeszcze gorszą prognozę przedstawił parę tygodni temu Eurostat. Gdy w latach 2008- 2013 unijna średnia podskoczyła z 21,5 do 23,7 euro za godzinę, w Polsce koszty pracy nie drgnęły nawet o centa. Od kilku lat utrzymują się na poziomie 7,2 euro za godzinę.
Maciej Sankowski @MaciekSankowski Bardzo słabe wyniki kwartalne KGHM. Zysk netto 417 mln, oczekiwano 555 mln, a dla porównania rok temu było... 1,1 mld.
Paweł Kowal @pawelkowalpl Oettinger powiedział jasno: unia energetyczna to bajki. Proszę sprawdzić, czy nie mówiłem tego pierwszy.
Robert Gwiazdowski @RGwiazdowski Jedynym powodem działalności doradców podatkowych jest działalność poborców podatkowych :)
Ignacy Morawski @iggnacy Fakt, że EBC prowadzi politykę pieniężną tylko dla jednego kraju, powinniśmy rozpatrywać jako koszt w analizach dotyczących przyjęcia euro.
Konrad Piasecki @KonradPiasecki Wygląda na to, że powódź nie spełniła pokładanych w niej nadziei
Rafał Hirsch @rafalhirsch Szwajcarzy głosują w referendum o płacy minimalnej. Jest pomysł, by wynosiła 13 000 PLN.
Archiwalne wydania tygodnika Wprost dostępne są w specjalnej ofercie WPROST PREMIUM oraz we wszystkich e-kioskach i w aplikacjach mobilnych App Store i Google Play.