Stopy w Polsce są za wysokie
Marek Zuber, ekonomista i analityk rynków finansowych
Publikacja PKB w Polsce była chyba najciekawszą informacją tygodnia - kolejne kwartały systematycznie w górę. Mało tego - nie ma żadnych sygnałów, które miałyby zagrozić dynamice wzrostu w tym roku, może z wyjątkiem sytuacji politycznej na linii Rosja - Ukraina. Rynki zdążyły się przyzwyczaić do „stałej destabilizacji” i łagodnie reagują na kolejne doniesienia.
Nie mamy jeszcze oficjalnych danych, ale prawdopodobnie eksport rósł dwucyfrowo, co oznacza, że zbliżamy się do poziomu 200 mld euro sprzedaży.
Inflacja w Polsce jest bardzo niska. Mamy już dziewiąty miesiąc z kolei inflacji poniżej 1,1 proc. Oczywiście to dobra informacja, że wzrostowi gospodarczemu nie towarzyszy wzrost inflacji, natomiast widać, że mamy za wysokie stopy procentowe, które - realnie - są najwyższe w Europie. Ja w obniżkę stóp nie wierzę, ale oddaliła się też groźba ewentualnego podniesienia ich poziomu.
Dane o bezrobociu i przeciętnym wynagrodzeniu potwierdzają gospodarczy wzrost. Niemniej jest on wciąż za mały, by doprowadzić do wyraźnej zmiany na rynku pracy. Mamy też wzrost wynagrodzeń, ale bardziej wynika to z niskiej inflacji niż z faktycznego wzrostu pensji.
Na świecie cały czas patrzymy na Stany Zjednoczone - mieliśmy zróżnicowane dane, ale raczej pozytywne. Wskaźnik PMI lepszy od oczekiwań wskazuje, że tamtejsza gospodarka nie dostaje zadyszki.
Europa stoi przed zagrożeniem deflacji - najważniejsza rzecz to kwestia obniżenia stóp procentowych w czerwcu. Sygnał ze strony EBC jest taki, że może do tego dojść. Kluczowe będzie poniedziałkowe wystąpienie Draghiego. Jeśli miałoby dojść do obniżki stóp procentowych, to zakładam, że będzie to 0,25 pp.
Odczyty PMI dla Chin niewiele już pokazują. Są nieco poniżej krytycznego poziomu 50 pkt, ale nie są dramatycznie złe. Poza tym korelacja między faktycznym rozwojem a wskaźnikiem PMI jest nieco mniej wiarygodna niż w przypadku USA. I kończący się tydzień w kontekście Dalekiego Wschodu byłby raczej „nijaki”, gdyby nie kwestia sprzedaży gazu. –dk
Archiwalne wydania tygodnika Wprost dostępne są w specjalnej ofercie WPROST PREMIUM oraz we wszystkich e-kioskach i w aplikacjach mobilnych App Store i Google Play.