T. POLSAT, NEWSPRESS, THE ECONOMIST, TWITTER
30 CZERWCA, PONIEDZIAŁEK
Pierwszy dzień tygodnia jest zarazem ostatnim dniem miesiąca – z Japonii napłyną wyjątkowo obiecujące dane na temat produkcji przemysłowej. Niewyrównane sezonowo odczyty wstępne są na poziomie 4,1 proc. W strefie euro i Wielkiej Brytanii – podaż pieniądza i informacja o szacunkowej inflacji w całej Wspólnocie. NBP poinformuje o saldzie rachunku bieżącego dla Polski, które ma być o niemal połowę większe niż w ubiegłym miesiącu.
1 LIPCA, WTOREK
Wskaźniki PMI z całego świata – USA, strefa euro, Wielka Brytania, Niemcy, Francja, Włochy, Hiszpania, Polska, Chiny, Japonia i Australia. Dodatkowo w kraju ukaże się wskaźnik rynku pracy BIEC, prognozujący stopę bezrobocia. W Czechach – PKB za I kw. roku. Abonentów telefonii komórkowej podróżujących po krajach Unii od dziś obowiązuje nowa, niższa stawka za roaming.
2 LIPCA, ŚRODA
RPP podejmie decyzję ws. stóp procentowych. W Wielkiej Brytanii NBS poda indeks cen nieruchomości sporządzony na podstawie udzielanych kredytów. W USA szefowa Fed Janet Yellen spotka się z szefową MFW Christine Lagarde, później - miesięczna prognoza poziomu zatrudnienia w Stanach. W strefie euro drugi z trzech odczytów poziomu PKB, w Australii zaś bilans handlu zagranicznego. W Warszawie odbędzie się spotkanie zorganizowane przez Deloitte, na którym zaprezentowany zostanie pierwszy raport dotyczący kompetencji członków zarządów i rad nadzorczych.
3 LIPCA, CZWARTEK
Mario Draghi weźmie udział w konferencji prasowej po ogłoszeniu decyzji ws. stóp procentowych, a także będzie przemawiał podczas Business Forum 2014 w Berlinie. Administracja USA zobrazuje sytuację na tamtejszym rynku pracy – poda poziom stopy bezrobocia, zmianę zatrudnienia, długość tygodnia pracy i średnią płacę godzinową. We Francji indeks PMI dla usług, który wciąż nie może przebić się przez barierę 50 pkt, co oznacza ciągły spadek aktywności sektora w stosunku do poprzedniego miesiąca. Pozytywnych informacji można spodziewać się z Hiszpanii, w której ten sam wskaźnik może osiągnąć 55 pkt.
4 LIPCA, PIĄTEK
W USA zaczyna się przedłużony weekend z okazji wolnego Dnia Niepodległości. Prócz Węgier, w których pojawi się odczyt produkcji przemysłowej, możemy jeszcze liczyć na dane z Czech o sprzedaży detalicznej i protokół tamtejszego banku centralnego, wyrównaną sezonowo produkcję przemysłową w Szwecji i poziom zamówień w przemyśle niemieckim, który może spaść z 3,1 do 1,3 proc. –dk
Archiwalne wydania tygodnika Wprost dostępne są w specjalnej ofercie WPROST PREMIUM oraz we wszystkich e-kioskach i w aplikacjach mobilnych App Store i Google Play.