UBIEGŁY TYDZIEŃ NA RYNKACH upłynąłby zapewne w spokojnych nastrojach, gdyby nie informacje o słabej kondycji portugalskiego Banku Espirito Santo, które doprowadziły do wyprzedaży na europejskich parkietach oraz osłabienia złotego. Spadki mogą jednak szybko przejść do historii, jeżeli ryzyko upadłości spółek zależnych od holdingu Espirito Santo zostanie zażegnane.
W POLSCE ZE WZGLĘDU NA BRAK ISTOTNYCH PUBLI- KACJI ekonomicznych uwaga inwestorów skupiała się na wypowiedziach poszczególnych członków Rady Polityki Pieniężnej, w kontekście coraz bardziej oczekiwanej obniżki stóp procentowych. Jak do tej pory, przynajmniej w oficjalnych wypowiedziach, zwolenników tego kroku nie ma zbyt wielu. Jednak dane o inflacji, które poznamy we wtorek, mogą doprowadzić do tego, że RPP będzie zmuszona do działania. Obecnie nie ma jeszcze powodów do niepokoju, o czym świadczą chociażby dane o bezrobociu, które spadło do 12,1 proc., jak podało w ubiegłym tygodniu ministerstwo pracy.
NA GLOBALNYM RYNKU w ostatnim czasie coraz wyraźniej słychać głosy o bardzo małej zmienności, z którą mamy do czynienia już od kilku miesięcy. Wiele osób szansę na wyjście z tej sytuacji upatruje w działaniach amerykańskiej Rezerwy Federalnej, jednak do tej pory nie widać zbyt wielu sygnałów o możliwości podwyżki stóp procentowych w najbliższym czasie. Szczegółowy raport po ostatnim posiedzeniu FOMC zawierał co prawda informację o planowanym na październik zakończeniu programu QE, jednak ciągle brak informacji o perspektywach normalizacji polityki monetarnej.
W BIEŻĄCYM TYGODNIU o te kwestie z pewnością zapytana zostanie Janet Yellen – prezes Fedu - podczas swoich wystąpień zaplanowanych na wtorek i środę w amerykańskim Kongresie. Będzie przedstawiała półroczny raport na temat polityki monetarnej. Większą reakcję rynków, a w szczególności dolara, mogłaby w tej sytuacji spowodować jedynie jastrzębia retoryka, której prezes Fedu bardzo starała się w ostatnim czasie unikać. Nie ulega jednak wątpliwości, że w nadchodzących miesiącach będzie ona zmuszona zacząć przygotowywać rynki na informację o podwyżkach stóp procentowych.
Archiwalne wydania tygodnika Wprost dostępne są w specjalnej ofercie WPROST PREMIUM oraz we wszystkich e-kioskach i w aplikacjach mobilnych App Store i Google Play.