Jak latem cieszyć się smakowitymi potrawami z grilla, pamiętając o zdrowiu i unikając zbędnych kalorii? Czy jest to możliwe? Podpowiadamy, co i w jaki sposób grillować.
Choć położenie kawałka mięsa na grillu wydaje się zdrowym i mało kalorycznym sposobem na przygotowanie posiłku, to w rzeczywistości tak nie jest. Tradycyjne grillowanie nie jest zdrowe. A to z powodu groźnych związków przenikających do mięsa z dymu wytworzonego podczas skapywania tłuszczu na rozżarzony węgiel oraz powstających w mięsie pod wpływem długiego działania wysokiej temperatury. Oba związki w dużych ilościach sprzyjają powstaniu raka piersi, jelita, prostaty czy trzustki. Nie musimy jednak na zawsze rezygnować z grilla. Wystarczy, jeśli z głową podejdziemy do tematu. Po pierwsze, grill tradycyjny można zastąpić gazowym lub piec mięso na aluminiowych tackach, które oddzielają je od płomieni. Po drugie, marynujmy mięso w piwie lub winie, nie w oliwie. Jak dowiedli eksperci z uniwersytetu w Porto, mięso marynowane w alkoholu przez sześć godzin przed pieczeniem ma po przyrządzeniu o 40 proc. mniej rakotwórczych związków niż mięso bez marynaty. Po trzecie, im chudsze mięso, tym lepiej. Mniej tłuszczu skapującego na żar to mniej szkodliwych związków. Po czwarte, mamy złą informację dla amatorów chrupiących, zwęglonych nad ogniem kiełbasek. W nich kumuluje się najwięcej tego, co szkodliwe. Mięso powinno być jak najkrócej poddane wysokiej temperaturze. Możemy też grillować je dłużej, ale w możliwie najniższej temperaturze, nie nad płomieniami. Po piąte, zamiast soli do przyprawiania używajmy ziół – rozmarynu, kminku, kolendry czy kurkumy. Żeby uniknąć spożywania nadmiaru soli, nie kupujmy też gotowych zestawów do przyrządzania na grillu.
Archiwalne wydania tygodnika Wprost dostępne są w specjalnej ofercie WPROST PREMIUM oraz we wszystkich e-kioskach i w aplikacjach mobilnych App Store i Google Play.
Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy tygodnika Wprost.
Regulamin i warunki licencjonowania materiałów prasowych.