Kraków jest stawiany za wzór miasta otwartego na świat. Przede wszystkim świadczy o tym milionowa rzesza turystów obierających rokrocznie Kraków jako destynację podróży i wypoczynku. W tym kontekście, nie można pominąć niemal 175.000 studentów kształcących się w 23 krakowskich szkołach wyższych czy tysięcy osób przyjeżdżających do naszego miasta w poszukiwaniu pracy i godnego miejsca do życia. Jednak Kraków, coraz częściej, utożsamiany jest także z miejscem organizacji wielu prestiżowych konferencji, kongresów czy wydarzeń o charakterze kulturalnym. Kraków pełni również zaszczytną rolę miasta gospodarza dla spotkań skierowanych do biznesu, przedstawicieli samorządu czy, co oczywiste, nauki.
Pionierskim rozwiązaniem w skali kraju jest wprowadzenie 140 punktów systemu obszarowego sterowania ruchem, których celem jest usprawnienie komunikacji w mieście. Oczywiście korków nie jesteśmy w stanie rozładować od razu – mówi Jacek Majchrowski, Prezydent Miasta Krakowa, ale priorytet dla komunikacji miejskiej i pieszych to jeden ze sposobów walki z blokującymi się ulicami i zanieczyszczeniem powietrza. Priorytetem nie jest więc technizacja życia w mieście, a uczynienie otaczającej nas przestrzeni przyjazną, otwartą i dostępną dla wszystkich. Potencjał Grodu Kraka tkwi nie tylko w infrastrukturze, ale przede wszystkim w zrealizowanych inwestycjach – podkreśla Prezydent Majchrowski. Przykładami takich obiektów jest Lamusownia – nowoczesny punkt zbierania surowców wtórnych oraz Zakład Termicznego Przekształcania Odpadów – przetwarzający odpady w energię. Niepowtarzalny klimat miasta wraz z bogatą ofertą turystyczno-kulturalną uzupełniają charakterystyczne obiekty światowej klasy jak TAURON Arena Kraków, EXPO Kraków, Centrum Kongresowe ICE, Cricoteka czy Małopolski Ogród Sztuki. Te trzy ostatnie znalazły się w zestawieniu dziennikarza portalu Architizer.com Erica Baldwina jako budowle zmieniające tożsamość kulturową. Stanowią one dowód na to, że Polska zaczęła przekształcać swoją gospodarkę w ostatnich latach, a szczególnie świetnie na tym polu radzi sobie Kraków. Chcemy zachęcać do rozmowy i wymiany doświadczeń – mówi Jacek Majchrowski. Kraków jest bowiem miejscem idealnym do prowadzenia paneuropejskiej dyskusji dotyczącej pojawiających się problemów oraz poszukiwania metod ich skutecznego rozwiązywania. III edycja Europejskiego Kongresu Samorządów, jest niepowtarzalną szansą na kreowanie nowych idei i wyznaczenie dotychczas nieodkrytych szlaków. Wydarzenie to, jak pokazują poprzednie edycje, nie jest tylko spotkaniem przedstawicieli różnych sektorów, ale przede wszystkim punktem wyjścia dla tworzenia modeli kooperacji, służących rozwojowi miast i regionów. Dlatego, jeśli ktoś poszukuje we współczesnym świecie wyzwań, nie boi się ambitnych celów to w dniach 27–28 marca 2017 roku nie może go zabraknąć w Krakowie – podkreśla Prezydent Jacek Majchrowski.
Tutejszy ośrodek akademicko-naukowy jest bowiem siedzibą dla jednego z najstarszych uniwersytetów na świecie – Uniwersytetu Jagiellońskiego. Natomiast mało kto wie, że właśnie w Krakowie – mieście tradycji i historii – Narodowe Centrum Promieniowania Synchrotronowego SOLARIS wybudowało pierwszy w Polsce synchrotron. Warto wspomnieć, że w Krakowie działa już, na Akademii Górniczo-Hutniczej, Prometheus, jeden z najpotężniejszych superkomputerów, a wspomniany już SOLARIS w tym roku otworzy swoje podwoje dla naukowców z całej Europy, którzy będą mogli pod Wawelem prowadzić swoje projekty badawcze.
Archiwalne wydania tygodnika Wprost dostępne są w specjalnej ofercie WPROST PREMIUM oraz we wszystkich e-kioskach i w aplikacjach mobilnych App Store i Google Play.
Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy tygodnika Wprost.
Regulamin i warunki licencjonowania materiałów prasowych.