Na powierzchni 2.5 ha powstanie nowy Ogród XXI wieku, jako uzupełnienie i kontynuacja historycznych ogrodów z XVIII, XIX i XX wieku. Nowa powierzchnia dla wystaw czasowych umożliwi włączenie Łazienek Królewskich oraz Warszawy do międzynarodowej wymiany znaczących i atrakcyjnych wystaw muzealnych. Rezydencje królewskie i muzea warszawskie zyskają 2 tysiące metrów nowej powierzchni wystawowej o najwyższych standardach dla zmiennych ekspozycji swoich zbiorów. Projekt doskonale spełnia wymogi kulturowe i środowiskowe oraz stosuje proekologiczne rozwiązania budowlane.
Ogród XXI wieku z podziemnym pawilonem wystawowym, zaprojektowany został w ramach programu rewitalizacji na zdegradowanym terenie gospodarczym Łazienek Królewskich, sąsiadującym z Aleją Chińską i ogrodami krajobrazowymi z XIX wieku wraz z ogrodem modernistycznym z XX wieku. Ten innowacyjny projekt, łączy podziemny pawilon dla muzealnych wystaw czasowych z nowym ogrodem w formie falującej łąki kwietnej i zielonym dachem. W 2013 roku Muzeum Łazienki Królewskie ogłosiło międzynarodowy konkurs na opracowanie koncepcji „Ogrodu XXI wieku z pawilonem wystawowym”, pod patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Ministra Środowiska przy współpracy Stowarzyszenia Architektów Polskich. Jury zakwalifikowało do konkursu 66 zespołów (w tym 16 międzynarodowych), z czego 48 architektów złożyło projekty do oceny. Rozstrzygnięcie nastąpiło 14 listopada 2013 r., Sąd Konkursowy przyznał jednogłośnie główną nagrodę zespołowi holendersko polskich architektów, który utworzyli: Mecanoo International, Michael R. van Gessel i DELVA Landscape Architects oraz polscy partnerzy Jojko+Nawrocki Architekci.
Nowy projekt usytuowany jest w nieużywanej obecnie części ogrodów, przy jego południowozachodniej granicy. Niegdyś funkcjonujące zaplecze techniczne, obecnie jest nieco zapomnianym skrawkiem terenu na obrzeżach parku. W porównaniu z innymi ogrodami Łazienek (Królewski, Romantyczny, Modernistyczny), działka ta o podłużnym trójkątnym kształcie jest raczej niewielka. Dzięki temu jednak, że leży równolegle do głównej osi założenia, Alei Chińskiej, stwarza możliwość dobrego połączenia nowego obiektu z istniejącymi ogrodami.
„Na terenie Łazienek, dotychczas zdominowanym głównie przez drzewa i trawniki, nowy ogród będzie jak łąka dzikich traw i kwiatów. Falująca i kwitnąca, eksponuje bogactwo natury, jednocześnie zapraszając do jej doświadczania w swobodny sposób. Otwarty, przestrzenny i radosny ogród dostępny dla wszystkich, niesie jednocześnie wielowymiarowe przesłanie. Naturalna kwitnąca łąka tworzy ogród, który nie wymaga utrzymywania poprzez intensywne strzyżenie, sadzenie i pielenie. Ogród oczarowuje i ma oczarowywać przez cały rok. Nie tylko przez wzgląd na całoroczne kwitnienie, ale również dlatego, że pokazuje, iż każda z pór roku jest na swój sposób piękna nawet w zimie, kiedy nieprzystrzyżone rośliny prezentują swoje abstrakcyjne, rdzenne pierwotne formy.” podkreślają architekci.
Archiwalne wydania tygodnika Wprost dostępne są w specjalnej ofercie WPROST PREMIUM oraz we wszystkich e-kioskach i w aplikacjach mobilnych App Store i Google Play.
Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy tygodnika Wprost.
Regulamin i warunki licencjonowania materiałów prasowych.