Niestrawność nie jest chorobą, ale raczej objawem problemów żołądkowo-jelitowych, takich jak wrzody, zapalenie żołądka lub refluks. Może być również spowodowana nadmiernym spożyciem alkoholu. Większość z nas przynajmniej raz w życiu zmagała się z kacem i doskonale wie, jak nieprzyjemny jest to stan. Mimo że przemija po kilku czy kilkunastu godzinach, czasem przetrwanie tego czasu bywa wyjątkowo trudne.
Niestrawność a kac
Czy to jedno i to samo? Nie. Niestrawność jest najczęściej spowodowana problemami zdrowotnymi. Powoduje bóle brzucha, palenie w przełyku, skurcze żołądka i jelit, nudności, wymioty i jest przyczyną bulgotania w żołądku czy kwaśnego posmaku w jamie ustnej. Kac natomiast jest wynikiem spożycia zbyt dużej ilości alkoholu. Ponieważ wysokoprocentowe trunki są toksyczne, ich trawienie powoduje wiele nieprzyjemnych objawów. Po zakrapianej imprezie pęka nam głowa, mamy mdłości, boli żołądek i odczuwamy suchość w ustach. Zatrucie i jednoczesne odwodnienie organizmu mogą dać się we znaki.
Najlepiej zapobiegać
Wiedząc, że często dokucza nam niestrawność, powinniśmy unikać produktów, które drażnią przewód pokarmowy (do nich zalicza się również alkohol), np. kwaśnych i pikantnych potraw. Pracę układu trawiennego wspomoże dieta bogata w błonnik i zdrowe kwasy tłuszczowe omega-3. Można również regularnie stosować preparaty ziołowe i roślinne w formie herbat lub ekstraktów. Niektóre rośliny (jak czarny bez, pokrzywa, chmiel, koper włoski czy owoc róży) słyną ze swoich właściwości regulujących procesy trawienne. Nic tak jednak nie pomaga w regulacji trawienia i walce z niestrawnością jak zwykła woda. Pomoże również na kaca.
Po pomoc do matki natury
Co zrobić, jeśli jednak pojawiły się nieprzyjemne objawy niestrawności? To dobry moment, by wypróbować naturalne metody walki z problemami układu trawiennego. Wyciągi z mięty, rumianku i imbiru uspokoją żołądek i zmniejszą mdłości. Ziele pokrzywy wspomoże usuwanie produktów przemiany materii. Wyciąg z karczocha będzie chronić wątrobę i usprawni wydzielanie żółci. Owoc róży ma działanie rozkurczowe, moczopędne, żółciopędne, przeciwzapalne i odtruwające. Leki zobojętniające oczywiście przyniosą ulgę, ale nie są rozwiązaniem, które sprawdzi się na dłużej.
Mdłości po imprezie
Zakrapiane przyjęcie można odchorować. Aby uchronić się przed kacem, trzeba nie tylko pić alkohol w rozsądnych ilościach, lecz także zadbać o to, co jemy przed imprezą. Dzień po imprezie będziemy czuć się lepiej, jeśli w jej trakcie będziemy regularnie popijać wodę i zjemy posiłek bogaty w nienasycone kwasy tłuszczowe.
Kac morderca
Kiedy po przebudzeniu obiecamy sobie, że już nigdy nie wypijemy ani kropli alkoholu, sięgnijmy po butelkę wody. To, co najbardziej nam doskwiera, to odwodnienie i niedobór cennych składników odżywczych, które zostały wypłukane z organizmu. Pomocne przy niestrawności preparaty ziołowe zmniejszą nudności i będą wspomagać regenerację wątroby, która przecież dostała mocno w kość. Tajną bronią może być ostropest, który zawiera substancję leczniczą o nazwie sylimaryna. To związek, który regeneruje wątrobę uszkodzoną np. przez alkohol czy leki. Oszczędzajmy żołądek, unikając potraw ciężkostrawnych, pikantnych i kwaśnych, choć na nie najczęściej mamy największą ochotę.
Bomby witaminowe
Odbudowanie odpowiedniego poziomu niezbędnych składników odżywczych po zakrapianej imprezie jest szczególnie ważne. Organizmowi brakuje teraz witamin, antyoksydantów, potasu, magnezu, cynku. Skuteczne może się okazać włączenie do diety mikroalg (np. chlorelli), będących źródłem cennych składników odżywczych, ale też mających właściwości detoksykacyjne. Sięgnijmy po witaminę C, która jest silnym antyoksydantem. Witaminy z grupy B wspomogą pracę mięśni i układu nerwowego. Potas, sód i magnez są pomocne w regulacji pracy serca, a przeciwutleniacze (np. witamina C i E) złagodzą stres oksydacyjny. Niezawodny trik? Szklanka wody z miodem – cukier przyspieszy regenerację ośrodkowego układu nerwowego.
Czytaj też:
Ostry nieżyt żołądka – czy wiesz, co go powoduje?
Archiwalne wydania tygodnika Wprost dostępne są w specjalnej ofercie WPROST PREMIUM oraz we wszystkich e-kioskach i w aplikacjach mobilnych App Store i Google Play.
Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy tygodnika Wprost.
Regulamin i warunki licencjonowania materiałów prasowych.