Wskaźnik dzikości Krzysztof Skiba W Tatrzańskim Parku Narodowym obrońcy przyrodybadają wskaźnik dzikości przyrody, licząc kozy górskie, świstaki i niedźwiedzie. Park narażony jestna inwazję turystów, którzy depczą przyrodę, w związku z czym poziom dzikości Tatr stale się obniża. Masowa turystyka podobnie jak poglądy szefostwa koncernu BP są dla przyrody śmiertelnym zagrożeniem. Na górskich szlakach coraz rzadziej możemy spotkać wilka, rysia czy ryjówkę górską. Populacja myszołowów, jastrzębi i nornika śnieżnego zmniejsza się szybciej niż liczba tych, którzy chcą głosować na Andrzeja Olechowskiego.
Obrońcy przyrody alarmują. Ich zdaniem Tatry stają się coraz mniej dzikie, biznes turystyczny zamienia je w tereny rekreacyjne, góry tracą swój naturalny urok, a prawdziwe piękno przyrody ginie bezpowrotnie jak dawne umiejętności polskich piłkarzy. Lament obrońców Tatr i zwolenników dzikości wydaje się lekko przesadzony. Poziom dzikości w kraju w opinii wielu obserwatorów wcale się nie zmniejszył.
Więcej możesz przeczytać w 25/2010 wydaniu tygodnika Wprost .
Archiwalne wydania tygodnika Wprost dostępne są w specjalnej ofercie WPROST PREMIUM oraz we wszystkich e-kioskach i w aplikacjach mobilnych App Store i Google Play.