Ciechanów, chlubiący się tytułem stolicy północnego Mazowsza, to miasto, które stawia na rozwój przedsiębiorczości. Priorytetem jest przyciągnięcie inwestorów zewnętrznych i wspieranie lokalnego biznesu. O nowych inicjatywach, wdrażanych rozwiązaniach i planach mówi Krzysztof Kosiński, 28-letni prezydent Ciechanowa, jeden z najmłodszych włodarzy polskich miast.
Jan matura: Jakie działania podejmuje 45-tysięczny Ciechanów,by stać się miejscem atrakcyjnym dla inwestorów?
Krzysztof Kosiński: Staramy się budować markę „Ciechanów”. Od początku mojej prezydentury, czyli od ponad 1,5 roku, pracuję nad tym, by stworzyć warunki dla rozwoju przedsiębiorczości i wdrażać rozwiązania, które sprawią, że miasto będzie przyjazne dla przedsiębiorców oraz będzie w nim łatwiej o pracę. Władze nie są od tego, by dać rybę, ale od tego, by dać wędkę. Dlatego tak ogromne znaczenie ma wsparcie przedsiębiorczości, co ma realne przełożenie na jakość życia mieszkańców. Mamy tereny pod inwestycje, staramy się o objęcie miejskich terenów podstrefą Warmińsko-Mazurskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Złożyliśmy wnioski, czekamy na decyzje. Inwestorzy mogą liczyć na zwolnienia z podatku od nieruchomości w ramach regionalnej pomocy inwestycyjnej w przypadku nowych inwestycji dających nowe miejsca pracy. Okres zwolnienia z podatku od nieruchomości zależy od liczby utworzonych nowych miejsc pracy. Może to być nawet do dziesięciu lat przy zatrudnieniu ponad 100 osób. Tworzymy mapę terenów inwestycyjnych, która będzie dostępna na naszej stronie internetowej. Znajdą się tam również tereny prywatne.
Czy osoby, które chcą zacząć niemal od zera i mają pomysł, chcą założyć działalność gospodarczą, rozwijać się – również mogą liczyć na wsparcie?
Ludzie, którzy przychodzą do urzędu, bo chcą działać, powinni otrzymywać wsparcie i pomoc. Uruchomiliśmy Punkt Informacyjny dla Przedsiębiorców, w którym niezbędne informacje mogą uzyskać zarówno przedsiębiorcy, jak i osoby planujące rozpoczęcie działalności gospodarczej. Uruchomiliśmy również Punkt Wsparcia Inicjatyw „Rozwój przez projekty”. Lokalni przedsiębiorcy i organizacje mogą się tu konsultować w zakresie pozyskiwania środków zewnętrznych. W ubiegłym roku zorganizowaliśmy I Ciechanowskie Forum Gospodarcze, podczas którego przedstawiłem założenia Programu Miasta Ciechanów „Wspierać przedsiębiorczość”, który konsekwentnie realizujemy.
Na czym ten program polega?
W programie znalazły się finansowe i niefinansowe instrumenty wsparcia.
To m.in. opracowanie wieloletniego programu inwestycyjnego w porozumieniu z przedsiębiorcami, stworzenie możliwości udziału lokalnych przedsiębiorców w wyznaczaniu kierunków rozwoju miasta, kształtowanie polityki inwestycyjnej poprzez dokumenty planistyczne. Program zakłada również stworzenie systemu prostych procedur administracyjnych dla przedsiębiorcy, stabilność polityki podatkowej i wprowadzanie ulg podatkowych, tworzenie gminnych baz danych nieruchomości wraz z zaznaczeniem na geomapie. To również szkolenia, realizacja przedsięwzięćw ramach partnerstwa publiczno- -prywatnego i łączenie promocji miasta z promocją przedsiębiorców. To także inwestycja w wykształcenie przyszłych przedsiębiorców. Ostatnio z ciechanowską uczelnią zawodową podpisaliśmy porozumienie o płatnych praktykach i stażach dla studentów w miejskich instytucjach – ratuszu, jednostkach podległych czy pięciu spółkach miejskich.
W jakim stopniu miejskie spółki mogą się przyczyniać do rozwoju przedsiębiorczości w mieście i wpływać na rozwój samego miasta?
Miejskie spółki są bardzo ważne w kontekście rozwoju miasta. To rozwijające się przedsiębiorstwa będące partnerami dla innych przedsiębiorstw i istotnymi elementami w strategicznych działaniach Ciechanowa. Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w swojej działalności wykorzystuje ekologiczne i nowoczesne rozwiązania, świadczy usługi na rynku lokalnym, ale również wychodzi naprzeciw oczekiwaniom z zewnątrz. To dostawca ciepła systemowego – taniego i ekologicznego – z którego mogą korzystać firmy i zakłady. Ponadto spółka wykonuje badania termowizyjne instalacji, urządzeń oraz obiektów budowlanych z wykorzystaniem kamery termowizyjnej oraz oferuje usługi projektowania i wykonania sieci i instalacji c.o.
To niejedyna spółka miejska?
Wracając do wątku łączącego przedsiębiorczość, spółki miejskie i ekologiczne rozwiązania, co jest dla nas bardzo istotne, pragnę zwrócić uwagę na kolejną miejską spółkę – Przedsiębiorstwo Usług Komunalnych, które dzięki potężnej inwestycji w nowoczesną instalację zwiększa zakres działania. Regionalny Zakład Gospodarowania Odpadami Komunalnymi w Woli Pawłowskiej pod Ciechanowem został uwzględniony na liście Regionalnych
Dowodem na rozwój miasta jest rozwój infrastruktury. Jak wygląda sprawa tego typu nowych inwestycji w Ciechanowie?
Pieniądze są kluczową sprawą, dlatego mocno stawiamy na pozyskanie środków zewnętrznych. Tylko w 2015 r. pozyskaliśmy w sumie blisko 20 mln zł dodatkowych środków z Unii Europejskiej na budowę pętli miejskiej. Dzięki środkom zewnętrznym możliwa jest kompleksowa budowa kilku ulic w mieście oraz pasażu, który będzie miejscem spacerów i rekreacji. Oczywiście na bieżąco budujemy ulice i chodniki, remontujemy je i modernizuje-
Archiwalne wydania tygodnika Wprost dostępne są w specjalnej ofercie WPROST PREMIUM oraz we wszystkich e-kioskach i w aplikacjach mobilnych App Store i Google Play.