Będziemy mieli tylko jedną szansę. Kiedy już uda się nam pokonać wcale niemałe trudności i stworzymy maszynę, która będzie naprawdę inteligentna, to wówczas dojdzie do „eksplozji inteligencji”. Samoucząca się maszyna przewyższy swoimi zdolnościami jakiegokolwiek żyjącego człowieka. Stracimy nad nią kontrolę i rozpocznie się era superinteligentnych robotów. Będzie to z jednej strony oznaczało drastyczną zmianę tempa wzrostu, porównywalną z rewolucją neolityczną czy przemysłową. Ale będzie to też koniec dominacji człowieka. Zdaniem Bostroma, szwedzkiego filozofa, wpływowego profesora Oksfordu, to prawdopodobnie najważniejsze wyzwanie, z jakim do tej pory mierzyła się ludzkość. Temat jest trudny, bo stąpamy po gruncie, na którym cały czas więcej jest domysłów i spekulacji. To raczej ćwiczenie logiczne z dużą dawką technologii. Bo dziś nawet nie bardzo wiadomo, jak stworzyć superiteligencję czy „osobliwość”, jak ją nazywają inni. Czy zbudować potężną maszynę obliczeniową, która przy prostych danych wejściowych powtórzyłaby działania ewolucji prowadzące do zaistnienia ludzkiej inteligencji? Czy też, jak chciał przed laty Alan Turing, spróbować stworzyć program symulujący umysł dziecka, a potem wyedukować go. Można też zeskanować umysł dorosłego i odtworzyć każde połączenie, tworząc pełną siatkę zależności. Książka jest fascynująca. My może tego nie zauważamy, ale komputer wygrywa już z nami w szachy, warcaby, scrabble czy jako uczestnik programu „Va Banque”. Superinteligencja naprawdę się zbliża.
Richard E. Nisbett:
„Mindware. Narzędzia skutecznego myślenia”
Czy można nauczyć się bardziej efektywnego myślenia? Lepszego podejmowania decyzji? Człowiek chce tego od tysiącleci, ale im bardziej chce, tym bardziej sobie uświadamia, że jego umysł to kłębowisko pułapek. Co więcej, my sami mamy nader ograniczony wgląd w przyczyny własnego zachowania, choć wydaje się nam, że jest inaczej, to nawet nie potrafimy odtworzyć własnych procesów myślowych. Badania introspekcji pokazują, że to, co myślimy, że myśleliśmy, jest błędne. Nisbett, wybitny psycholog, prowadzi nas za rękę przez różne szkoły myślenia, pokazuje, jak powinniśmy dokonywać wyborów, jak kategoryzować świat, wykrywać zależności między zdarzeniami i unikać dostrzegania związków tam, gdzie ich nie ma. Dowiemy się, jak odróżnić sytuacje, w których jedno zdarzenie jest przyczyną innego, od sytuacji, w których zdarzenia współwystępują w czasie, ale nie łączy ich żaden związek przyczynowy.
Archiwalne wydania tygodnika Wprost dostępne są w specjalnej ofercie WPROST PREMIUM oraz we wszystkich e-kioskach i w aplikacjach mobilnych App Store i Google Play.