Rozmowy przez telefon przyciszonym głosem czy znikanie na całe wieczory – to często oczywiste znaki, że w związku pojawił się ktoś trzeci. Zanim to się stanie, zwykle można dostrzec symptomy, które świadczą, że w relacji dzieje się źle.
Siedzenie z założonymi rękami
Mowa ciała zdradza nasze uczucia. Dotyk, taki zwyczajny, wcale niezwiązany z seksem, tylko codziennymi czynnościami, jak dłuższe przytrzymanie ręki przy podawaniu kubka z herbatą – to oznaka bliskości w związku. W zdrowej relacji takie gesty są naturalne i im częściej się zdarzają, tym lepiej widać, że para jest ze sobą w szczęśliwym związku. Jeśli coś się psuje, naturalność dotyku znika i pojawiają się postawy obronne. Siedzenie z założonymi rękoma czy odwracanie się plecami do partnera pokazują, że chcemy się od niego odgrodzić i nie życzymy sobie, by przekraczał naszą strefę komfortu.
Czy wiesz, że...
Polacy poświęcają więcej czasu na dotykanie swojego telefonu komórkowego niż partnera. Z badań przeprowadzonych przez Durex Real Feel wynika, że 73 proc. badanych spędza od 60 do 120 minut dziennie z telefonem w ręku, 11 proc. deklaruje, że zajmuje im to cztery godziny dziennie. Na dotykanie partnera poświęcamy zaś zaledwie od 45 do 60 minut dziennie.
Rada eksperta:
Zrób pierwszy krok. Weź partnera za rękę podczas spaceru – radzi psycholog Małgorzata Borzymińska. – Pogłaszcz po głowie, gdy ogląda telewizję. Dotyk powoduje wydzielanie oksytocyny, odpowiedzialnej za budowanie więzi emocjonalnej, dopaminy, która wyzwala pozytywne emocje i zmniejsza poziom kortyzolu, czyli hormonu stresu.
Pogarda w głosie
Ton głosu mówi czasem więcej niż słowa, które nim wypowiadamy. Specjaliści od komunikacji międzyludzkiej uważają, że na przekaz w 38 proc. wpływa ton głosu. Nawet w zwykłym zdaniu: „Rozwieś pranie” może kryć się niezwerbalizowana agresja. Te dwa wyrazy mogą nieść za sobą komunikat dotyczący tego, jak partner ocenia nas i nasze zaangażowanie w sprawy domowe. Poirytowany ton może nieść za sobą komunikat: „Jesteś leniem, któremu trzeba przypominać o najprostszych rzeczach!”. I tak z prostej domowej prośby robi się krytyczna ocena osoby.
Czy wiesz, że...
Naukowcy z USC Viterbi School of Engineering oraz University of Utah stworzyli algorytm, który analizując cechy głosu, jest w stanie przewidzieć, czy związek ma szanse przetrwać. Przeanalizowali rozmowy 100 par, a potem obserwowali je przez pięć kolejnych lat. Okazało się, że dzięki algorytmowi udało się w 79 proc. skutecznie ocenić, czy związek przetrwa czy nie.
Rada eksperta:
Gdy chcemy partnerowi powiedzieć coś trudnego, powiedzmy ten komunikat sami sobie, głośno: najpierw z emocją, potem bez. – Posłuchanie swojego tonu o różnym zabarwieniu sprawi, że będziesz mieć większą świadomość tego, jak mówisz i co chcesz swoimi słowami osiągnąć – mówi psycholog Małgorzata Borzymińska.
Archiwalne wydania tygodnika Wprost dostępne są w specjalnej ofercie WPROST PREMIUM oraz we wszystkich e-kioskach i w aplikacjach mobilnych App Store i Google Play.
Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy tygodnika Wprost.
Regulamin i warunki licencjonowania materiałów prasowych.