Kraje Bliskiego Wschodu – Oman, Zjednoczone Emiraty Arabskie czy Arabia Saudyjska – oferują inwestorom bardzo atrakcyjne warunki. W uporaniu się z kwestiami prawnymi i podatkowymi pomagają biznesowi polscy prawnicy.
Biznes najczęściej zaczyna się od marzeń. W Polsce często narzeka się, że nie ma pracy, szans na rozwój. Przepisy prawa są zbyt trudne, a wyjść z biznesem za granicę jest trudno. Najważniejszymi czynnikami w biznesie są dobry pomysł, konsekwencja w działaniu, determinacja, otwartość na zmiany, zaufani współpracownicy, a nie samo prawo. Dobry biznes jest dynamiczny i nadąża za zmianami. A co z obowiązującym prawem, podatkami? Oczywiście są istotne, ale nie powinny nam spędzać snu z powiek. Ten temat może być powierzony specjalistom. Często przecież firma działa w krajach, gdzie obowiązuje różne prawo. Regionem, który ostatnio przyciąga przedsiębiorców atrakcyjnymi warunkami, jest Bliski Wschód. Kraje takie jak Oman, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Arabia Saudyjska są dzisiaj atrakcyjne dla inwestorów.
Na przykład Oman, gdzie obecnie głównym źródłem dochodów państwa jest sprzedaż ropy, otworzył się na zagranicznych inwestorów poprzez zatwierdzenie planu 2020, w którym chce się uniezależnić od cen ropy i od gospodarki opartej na ropie. To oznacza, że kraj będzie rozwijał różne sektory rynku. Z kolei w Dubaju znajduje się ponad 20 stref wolnych, które oferują zagranicznym inwestorom pełne prawa własności, ulgi podatkowe i pełne prawa repatriacji kapitału i zysków. W Dubaju nie jest pobierany podatek dochodowy od osób fizycznych. Co ciekawe, jest on również głównym portem przeładunkowym obsługującym handel między Wschodem a Zachodem, położonym na przecięciu światowych szlaków dostaw. Strategia długoterminowa Kuwejtu zakłada, że do roku 2035 państwo ma się stać międzynarodowym centrum handlowym i finansowym. Kuwejt planuje też wydatki na wykorzystanie odnawialnych źródeł energii. Można zaistnieć na rynku poprzez udział w takich sektorach jak branża spożywcza i rolnictwo, chemiczna, meblarska i design, przemysł metalurgiczny, branża medyczna (dostawa sprzętu i leków), motoryzacyjna, edukacyjna. Jeżeli chodzi o Arabię Saudyjską, to jej rezerwy walutowe wynoszą przeszło 700 mld dolarów. Można tam zrobić dobry interes, sprzedając żywność dobrej jakości, handlując meblami, sprzętem AGD. Obecnie rozwijana jest na szeroką skalę energetyka i prowadzony jest program rozbudowy infrastruktury. To zdecydowanie chłonny rynek, jednak zawsze należy pamiętać o wysokiej jakości nie tylko towarów, ale też usług. Nie jest tajemnicą, że do Polsko- -Saudyjskiej Rady Biznesu zgłaszają się przedsiębiorcy saudyjscy z zapytaniami o polskie produkty żywnościowe. Zastrzegają jednak, że chcą współpracować tylko z firmami, którym można zaufać. Słowność w interesach zawsze jest bardzo ważna i ceniona, ale w krajach arabskich ma ona zasadnicze znacznie. W tych krajach są już polskie firmy, które pierwsze przetarły szlaki, jednak potencjał inwestycji dla Polaków jest niezaspokojony. Jeżeli chodzi o bezpieczeństwo inwestycji w tych krajach Bliskiego Wschodu, to państwa te dbają o bezpieczeństwo handlowe swoich kontrahentów. Co jest również dosyć istotne, Polska ma podpisane umowy gospodarcze o unikaniu podwójnego opodatkowania z tymi krajami, a z Omanem zamierza zawrzeć taką umowę, co oznacza dla przedsiębiorców działających w różnych krajach, a z siedzibą w Polsce, duże bezpieczeństwo prawne.
Archiwalne wydania tygodnika Wprost dostępne są w specjalnej ofercie WPROST PREMIUM oraz we wszystkich e-kioskach i w aplikacjach mobilnych App Store i Google Play.