Marcin Wroński
START SERII: „Morderstwo pod cenzurą” (2007)
OSTATNIO WYDANE: „Portret wisielca” (2016)
Seria kryminałów retro z komisarzem lubelskiej policji Zygmuntem „Zygą” Maciejewskim jest nie tylko jednym z najdłuższych cykli kryminalnych w najnowszej polskiej prozie, ale również najlepszym, ponieważ Wrońskiemu udaje się utrzymywać wysoki poziom kolejnych powieści. Autor kreuje wyrazistego głównego bohatera, rodem z kryminału noir, ciekawie przedstawia tło historyczno-społeczne, przede wszystkim okresu międzywojnia. Na tle innych serii cykl z Maciejewskim wyróżnia się różnorodnością – każda powieść Wrońskiego jest stylistycznie, konstrukcyjnie i tematycznie inna od pozostałych.
Ryszard Ćwirlej
START SERII: „UPIORY SPACERUJĄ NAD WARTĄ” (2007)
OSTATNIO WYDANE: „BŁYSKAWICZNA WYPŁATA” (2015)
Popularność zyskał dzięki serii „powieści neomilicyjnych”. Ich akcja rozgrywa się w latach 80. XX w., a bohaterami są milicjanci działający w Poznaniu i okolicach. Równie ważna jak wątki kryminalne jest w powieściach Ćwirleja opowieść o schyłkowym PRL, groteskowo podkręcona, zabawnie punktująca absurdy tamtych czasów.
Katarzyna Bonda
START SERII: „POCHŁANIACZ” (2014)
OSTATNIO WYDANE: „OKULARNIK” (2015)
Z dwóch serii Bondy zdecydowanie lepsza jest tetralogia z profilerką po przejściach Saszą Załuską, jedną z najciekawszych bohaterek polskiej prozy kryminalnej. Swoistym znakiem firmowym Bondy są rozbudowane, wielowątkowe fabuły, mocno nasycone tematyką obyczajowo-społeczną, oraz skandynawski rozmiar powieści.
Mariusz Czubaj
START SERII: „21:37” (2008)
OSTATNIO WYDANE: „PIĄTY BEATLES” (2015)
Profiler Rudolf Heinz, bohater serii, jest jedną z najbardziej stylowych, oryginalnych postaci polskiego kryminału. Człowiek orkiestra – śledczy, karateka, muzyk. Cykl wyróżnia się atrakcyjnymi intrygami, wysmakowanym humorem i mnóstwem popkulturowych nawiązań.
Wojciech Chmielarz
START SERII: „PODPALACZ” (2012)
OSTATNIO WYDANE: „PRZEJĘCIE” (2014)
Powieści z serii współczesnych kryminałów z warszawskim policjantem, komisarzem Jakubem Mortką, są udanym połączeniem kryminału procedur policyjnych, zasadzających się na drobiazgowym opisie przebiegu śledztwa, z elementami kryminału miejskiego i obyczajowego. Chmielarz zwykle buduje intrygi wokół ważnych, głośnych medialnie tematów.
Katarzyna Puzyńska
START SERII: „MOTYLEK” (2014)
OSTATNIO WYDANE: „ŁASKUN” (2016)
Puzyńska, nazywana polską Camillą Läckberg, stawia w prozie na prowincjonalne klimaty, krwawe zbrodnie i mocno osadzą we współczesnych realiach warstwę obyczajową. Akcja serii rozgrywa się na wsi, a bohaterem zbiorowym jest grupa policjantów z młodym Danielem Podgórskim oraz ekscentryczną Klementyną Kopp na czele.
Zygmunt Miłoszewski
START SERII: „UWIKŁANIE” (2007)
OSTATNIO WYDANE: „GNIEW” (2014)
Sukces trylogii z prokuratorem Teodorem Szackim zasadza się przede wszystkim na precyzyjnie poprowadzonych intrygach kryminalnych i społecznym zacięciu autora (na przykład temat antysemityzmu w „Ziarnie prawdy”). Miłoszewski jest też bez wątpienia jednym z najlepszych stylistów w światku pisarzy kryminalnych.
Gaja Grzegorzewska
START SERII: „ŻNIWIARZ” (2006)
OSTATNIO WYDANE: „KAMIENNA NOC” (2016)
Główną bohaterką jest prywatna detektyw Julia Dobrowolska, kobieta z blizną na twarzy, prawdziwa żyleta. Żonglując konwencjami prozy gatunkowej, autorka tworzy fabuły pełne przemocy i seksu, łamiące społeczne tabu, choć z tomu na tom zdaje się coraz bardziej pogłębiać warstwę psychologiczną swoich powieści.
Paweł Jaszczuk
START SERII: „FORESTA UMBRA” (2004)
OSTATNIO WYDANE: „AKUSZER ŚMIERCI” (2013)
Kryminały retro z dziennikarzem śledczym Jakubem Sternem, w których Jaszczuk łączy intrygi kryminalne budowane wokół spraw seryjnych morderstw dokonywanych przez zwyrodniałych psychopatów z pełnym detali opisem międzywojennego Lwowa.
Marek Krajewski
START SERII: „ŚMIERĆ W BRESLAU” (1999)
OSTATNIO WYDANE: „ARENA SZCZURÓW” (2015)
Krajewski jest autorem dwóch serii retro – o niemieckim policjancie Eberhardzie Mocku i lwowskim komisarzu Edwardzie Popielskim. Precyzyjnie oddaje realia historyczne i sprawnie opisuje mroczne intrygi kryminalne budowane wokół zbrodni na tle seksualnym.
Archiwalne wydania tygodnika Wprost dostępne są w specjalnej ofercie WPROST PREMIUM oraz we wszystkich e-kioskach i w aplikacjach mobilnych App Store i Google Play.