Dyskomfort, uczucie suchości i zmęczenia oraz inne dolegliwości oczu wywołuje światło słoneczne, czyli promienie UV, wiatr, zanieczyszczenia powietrza, klimatyzacja, zmniejszona częstotliwość mrugania np. w czasie pracy przy monitorze komputera. Efekt jest taki, że na problemy z oczami skarży się ponad 70 proc. Polaków. Nieustannie narażamy oczy na działanie niekorzystnych czynników. Dlatego powinniśmy się o nie szczególnie troszczyć.
Objawy zespołu suchego oka
Pieczenie i szybkie męczenie się oczu, zaczerwienienie, uczucie piasku pod powiekami i zamglone widzenie – te symptomy mogą być objawami zespołu suchego oka. Nasilają się one najczęściej pod koniec dnia w związku z długotrwałym wysiłkiem oczu lub ekspozycją na niekorzystne czynniki środowiska. Przyczyną tych dolegliwości jest zmniejszenie produkcji lub zburzenie struktury cienkiej warstwy pokrywającej powierzchnię oka, zwanej potocznie łzami, a profesjonalnie – filmem łzowym.
Film łzowy ma trzy warstwy – wewnętrzną śluzową, środkową, składającą się głównie z wody, oraz zewnętrzną lipidową. Warstwa śluzowa odpowiada za ścisłe przyleganie filmu łzowego do powierzchni oka. Warstwa wodna nawilża oko oraz zawiera różne substancje, które mają właściwości odżywcze i chroniące przed działaniem różnych szkodliwych czynników. Warstwa tłuszczowa zapobiega parowaniu warstwy wodnej. Zaburzenie składu łez powoduje naruszenie warstwy ochronnej oka.
Krople na pomoc
W badaniach przeprowadzonych w grudniu 2016 r. jedynie 29 proc. osób deklarowało, że w ciągu poprzedzających 12 miesięcy nie miało żadnych dolegliwości oczu. Oznacza to, że 71 proc. Polaków, czyli prawie 26 mln osób w wieku 15+, cierpi na takie dolegliwości. To najczęściej zmęczenie, łzawienie, pieczenie, swędzenie, szczypanie oraz zaczerwienienie oczu. Mimo że tak wielu Polaków się na nie skarży, zaledwie 32 proc. osób sięga po odpowiednie preparaty. Jak je wybrać? Kluczowe jest dopasowanie rodzaju kropli do stylu życia użytkownika i dolegliwości, z którymi się boryka.
Do codziennej pielęgnacji oczu warto używać kropli na bazie składników pochodzenia roślinnego, np. zawierających rumianek i świetlik, które mają właściwości kojące i łagodzące podrażnienia oczu, czy zieloną herbatę o właściwościach ochronnych. Jeśli pojawia się zmęczenie i suchość oczu, uczucie piasku pod powiekami, można stosować krople nawilżające zawierające np. kwas hialuronowy. Powinny ich używać osoby narażone na działanie drażniących czynników środowiskowych (kurz, dym, klimatyzacja, kosmetyki) oraz te, które dużo czasu spędzają przed telewizorem, komputerem, a także dużo czytają. Skupienie wzroku na ekranie urządzenia elektronicznego powoduje, że zapominają oni o naturalnym odruchu mrugania, który zapewnia właściwe nawilżenie oka.
Wiktoria Marcinkowska
Archiwalne wydania tygodnika Wprost dostępne są w specjalnej ofercie WPROST PREMIUM oraz we wszystkich e-kioskach i w aplikacjach mobilnych App Store i Google Play.