Skośne ściany, nietypowy układ pomieszczeń czy okna połaciowe – to typowe cechy mieszkania na poddaszu. Mimo że stanowią wyzwanie dla projektanta wnętrza, są cenione za potencjał aranżacyjny. Wymagają jednak przemyślanego rozplanowania pomieszczeń i co bardzo ważne, dopływu naturalnego światła. Bez niego trudno stworzyć naprawdę przytulne poddasze. Sprzymierzeńcem mieszkań na poddaszu jest popularny trend otwartych przestrzeni w architekturze i łączenia wielu funkcji na dużej powierzchni użytkowej. Urządzenie takiego wnętrza wymaga zwykle wydzielenia stref funkcyjnych, co na poddaszu, z uwagi na wnęki i naturalne spadki połaci dachowej, wiąże się z koniecznością indywidualnego projektu.
Noce i dnie
Nowoczesne budownictwo promuje wyraźny podział budynku mieszkalnego na strefę dzienną i nocną, gdzie nocną w sposób domyślny staje się poddasze. W ten sposób planuje się zarówno mieszkania dwupoziomowe w blokach, jak i domy jednorodzinne. Urządzając taką strefę na poddaszu, najważniejsze powinno być zapewnienie warunków do odpoczynku. Łóżko powinno się znaleźć w centralnym punkcie pomieszczenia. Aby zaoszczędzić miejsce, możemy umieścić je pod skosem. Pod warunkiem że będziemy mogli swobodnie podejść do jego krawędzi, a pobudka nie będzie się wiązała z urazami od uderzeń w ścianę. Na poddaszu świetnie sprawdzi się też pokój dziecięcy. Im bardziej nietypowy kształt pomieszczenia, tym większy entuzjazm mającego tam zamieszkać malucha. Wykorzystajmy przy tym skosy i belki konstrukcyjne, które pozwolą dziecku poczuć się jak na statku czy w domku na drzewie.
– Urządzając to wnętrze, pamiętajmy o ogólnej zasadzie, w myśl której jasne barwy oraz duża ilość naturalnego światła optycznie powiększą nasze pomieszczenie. To szczególnie ważne dla zdrowia oczu dzieci. Wybierając meble dla dzieci, trzeba też pamiętać, że już za kilka lat mogą być niedostosowane do potrzeb dziecka. Dlatego warto wybierać takie, które można regulować i które dzięki temu „rosną” razem z dzieckiem – radzi Leszek Mężyk z działu marketingu FAKRO, producenta okien połaciowych.
Kuchnia i łazienka
Dużo większe wyzwania aranżacyjne na poddaszu – ze względu na występującą w nich podwyższoną wilgotność – sprawiają kuchnia i łazienka.
Podczas planowania łazienki na poddaszu trzeba wziąć pod uwagę skosy występujące na dużej powierzchni pomieszczenia. Aby zapewnić komfortową komunikację, zachowajmy odpowiednie odległości w strategicznych punktach łazienki. Trudno dostępną powierzchnię pod skosami wykorzystajmy w sposób funkcjonalny, montując tam dodatkowe szafki lub wannę.
Na etapie planowania wnętrza należy również zadbać o odpowiedni dobór barw i materiałów wykończeniowych. Unikajmy stosowania ciemnych barw i wzorzystej ceramiki na całej długości ściany, zwłaszcza na skosach. Bo na poddaszu – bez względu na modę – najlepiej sprawdzają się jasna kolorystyka i dobrze dobrane okna dachowe, które zapewnią dużo naturalnego światła.
Archiwalne wydania tygodnika Wprost dostępne są w specjalnej ofercie WPROST PREMIUM oraz we wszystkich e-kioskach i w aplikacjach mobilnych App Store i Google Play.
Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy tygodnika Wprost.
Regulamin i warunki licencjonowania materiałów prasowych.