Większość miast, które pozbawiono statusu miasta wojewódzkiego, dużo na tym straciła. Suwałki – przeciwnie. Mają obecnie jeden z najniższych wskaźników bezrobocia w Polsce, a w Suwalskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej powstają największe inwestycje w tej części Europy. Jak to się stało?
Nie można zapominać, że od razu po reformie administracyjnej status Suwałk znacząco zmalał. To, że Suwałki same zapracowały na obecną pozycję, jest efektem ciężkiej pracy i długoletnich działań na wielupłaszczyznach. O ile mit, że po ulicach Suwałk cały rok biegają białe niedźwiedzie, miasto już przekuło w swoją markę, o tyle walka z traktowaniem Suwałk jako zaścianka gospodarczego bez możliwości rozwoju wymaga bardziej złożonych, przemyślanych i kompleksowych działań. Wyrazem tego jest m.in. przyjęta Strategia Zrównoważonego Rozwoju Miasta Suwałk do roku 2020 i dokumenty wykonawcze do niej – m.in. Program Rozwoju Przedsiębiorczości czy Dokument Implementacyjny. Miasto zidentyfikowało nie tylko swoje szanse i mocne strony, lecz także określiło pola wysokiego ryzyka i zagrożenia dla rozwoju. Jeśli chodzi o mocne strony, to jest to m.in. branża drzewno-meblarska. O jej inwestycjach wspomniał pan w pytaniu, a sama branża stanowi jeden z kluczowych sektorów gospodarki miasta. Inicjatywa Fabryki Mebli FORTE budowy nowego zakładu płyt wiórowych oraz kolejnej, piątej już, fabryki mebli to największe inwestycje w tej branży zarówno w Polsce, jak i Europie.
Archiwalne wydania tygodnika Wprost dostępne są w specjalnej ofercie WPROST PREMIUM oraz we wszystkich e-kioskach i w aplikacjach mobilnych App Store i Google Play.
Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy tygodnika Wprost.
Regulamin i warunki licencjonowania materiałów prasowych.