Jaki jest najnowszy kierunek medyczny, jeśli chodzi o odbudowę uzębienia?
Odtwarzanie utraconej przez pacjenta tkanki zęba z wykorzystaniem cyfryzacji. Mówiąc o utraconej tkance zęba, mam na myśli np. ubytki – potocznie nazywane „dziurami w zębie”, korony na implantach, mosty, itd. Cyfryzacja pozwala wykonywać procedury naprawcze w formie one stage, czyli na fotelu stomatologicznym. Mówiąc prościej – pacjent przychodzi do gabinetu, siada na fotelu i wychodzi z odbudowanymi zębami. W tradycyjnej metodzie rekonstrukcja zajmuje około dwóch tygodni. Natomiast protetyka cyfrowa, nowa specjalność stomatologiczna, pozwala przenieść większą część pracy z laboratorium do komputera, co znacznie przyspiesza wykonanie uzupełnień.
Co zastąpiło wyciski protetyczne?
System cyfrowej rekonstrukcji protetycznej, czyli rekonstrukcji ceramicznej, i technologia CAD/CAM. Ten gabinetowy system umożliwia wykonywanie uzupełnień protetycznych w trakcie jednej wizyty. CAD to skrót od „computer aided device”, czyli komputerowe wspomaganie. Urządzenie tego systemu składa się z konsoli gabinetowej oraz frezarki.
Czym jest konsola?
To mobilny komputer z monitorem, połączony z kamerą wewnątrzustną. Lekarz pracuje z tym urządzeniem w gabinecie, podczas wizyty pacjenta. Stomatolog za pomocą kamery wykonuje skan jamy ustnej, co jest to procedurą bardziej komfortowąi szybszą niż pobieranie wycisku, który następnie trzeba przesyłać do protetyka. Metoda ta jest też o wiele dokładniejsza od tradycyjnych wycisków.
A frezarka?
Frezarka jest narzędziem, które wytwarza z bloczków ceramicznych, zaprojektowane odbudowy protetyczne. Odbudowy ceramiczne są wycinane przy pomocy pary diamentowych wierteł z dokładnością do 20 mikrometrów. Frezarka i konsola są połączone bezprzewodowo, za pomocą wi-fi.
Proszę opowiedzieć, jak ten proces wygląda w pana codziennej praktyce?
Pierwszy etap to skanowanie. Skaner, który stanowi część systemu rekonstrukcji, skanuje powierzchnię zęba, czyli pobiera wirtualny wycisk za pomocą kamery wewnątrzustnej. Zajmuje to kilka minut. Następnie program komputerowy pomaga mi w zaprojektowaniu uzupełnienia, czyli tworzę wirtualną odbudowę – koronę, most, nakłady typu: onlay, inlay, overlay. Pokazuję projekt pacjentowi, który widzina monitorze, jak będzie wyglądał z nowymi zębami. Jeśli projekt zostanie zaakceptowany, to przystępujemy do jego realizacji. Kolejne etapy to frezowanie, czyli wycinanie projektu z bloczka ceramicznego, oraz indywidualizowanie – niepowtarzalne opracowanie pracy indywidualnie dla pacjenta. I wreszcie cementowanie – wstawienie gotowej pracy protetycznej do szczęki lub/i żuchwy. Całą odbudowę ceramiczną wykonujemy podczas jednej wizyty właśnie dzięki możliwościom urządzenia, o którym mówimy.
W rekonstruowaniu wykorzystuje pan porcelanę, bo…?
To najlepszy materiał do tego celu – trwały i wytrzymały. Poza tym daje efekt estetyczny na najwyższym poziomie.
Do czego można jeszcze wykorzystywać ten system?
Jego zastosowanie obejmuje całą protetykę oraz pozwala pracować na szerokiej gamie materiałów ceramicznych. Przy jego pomocy wykonujemy pełnoceramiczne odbudowy protetyczne na implantach, mosty ceramiczne, czyli odbudowy wielopunktowe w przypadku braku większej liczby zębów, korony na wkładach korzeniowych, licówki, wypełnienia typu inlay, onlay, overlay, korony oraz mosty tymczasowe. W ciągu jednej wizyty możemy odbudować nawet całą szczękę.
Dentistica
al. Jana Pawła II 61 lok. 214, 01-031 Warszawa tel. 22 636 63 83, 505 276 890
Archiwalne wydania tygodnika Wprost dostępne są w specjalnej ofercie WPROST PREMIUM oraz we wszystkich e-kioskach i w aplikacjach mobilnych App Store i Google Play.
Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy tygodnika Wprost.
Regulamin i warunki licencjonowania materiałów prasowych.