Pod uwagę braliśmy aktywa biznesowe i majątek będący ich pochodną. Wartość pakietów akcji spółek giełdowych ocenialiśmy na podstawie notowań z września 2018 r. Nieruchomości ocenialiśmy na podstawie średnich cen sprzedaży z 2017 i 2018 r. Wartości firm niegiełdowych ocenialiśmy, porównując je do analogicznych notowanych na giełdzie. Gdy nie było to możliwe, porównywaliśmy je z podobnymi lub posługiwaliśmy się wskaźnikami sektorowymi GPW z września tego roku w zależności od branży, w jakiej działa dana spółka. Informacje na temat wyników finansowych, które wzięliśmy pod uwagę, pochodzą z najnowszych dostępnych sprawozdań finansowych publikowanych w Krajowym Rejestrze Sądowym.
Oto Top 5 najbogatszych kobiet w Polsce:
1. Dominika Kulczyk
7 mld zł
Dominika koncentruje się na rozwoju rodzinnej fundacji – Kulczyk Foundation. Co nie znaczy, że nie angażuje się biznesowo. Miliarderka przejęła kontrolę nad Polenergią. Jednocześnie Dominika Kulczyk buduje własny fundusz inwestycyjny, który ma inwestować w technologie rozwiązujące ważne problemy społeczne. Pierwsze pieniądze wyłożyła na nowojorski start-up BioLite, który tworzy produkty na rynek afrykański.
Dominika Kulczyk jest absolwentką sinologii i politologii Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. Kształciła się również na Uniwersytecie w Szanghaju i Uniwersytecie Pekińskim. W Rockefeller Foundation ukończyła specjalne studium w zakresie strategicznej filantropii. Najbardziej poświęca się właśnie działalności charytatywnej. Od dwóch lat realizuje program Żółty Talerz, największy w Polsce, prywatny projekt dożywiania dzieci w szkołach, w ramach którego wydano już ponad 1,5 mln posiłków.
2. Barbara Komorowska
1,95 mld zł
Majątek zbiła na jogurtach. Wraz z mężem Zbigniewem Komorowskim jest współwłaścicielką Bakomy, jednego z największych producentów przetworów mlecznych w Europie. Barbara Komorowska prowadzi również dwa czterogwiazdkowe hotele Słoneczny Młyn w Bydgoszczy i Tęczowy Młyn w Kielcach. Niedawno rozpoczęła rewitalizację nyskiego młyna. W odnowionym obiekcie będą apartamenty, restauracja oraz muzeum młynarstwa.
3. Grażyna Kulczyk
1,7 mld zł
Ambasadorka polskiej sztuki i największa prywatna instytucja kultury w kraju. Wspiera modę, taniec współczesny, film, literaturę, teatr i kilkanaście innych dziedzin sztuki. 29 grudnia tego roku planuje otworzyć muzeum sztuki nowoczesnej w Susch. To miasteczko położone w szwajcarskim regionie Engadyna, pomiędzy St. Moritz a Davos. W muzeum znajdą się prace wybitnych polskich i światowych artystów stworzone specjalnie dla tego miejsca lub pochodzące z wycenianych na ponad 100 mln euro zbiorów kolekcjonerki.
4. Elżbieta Kaczmarek
1,55 mld zł
Razem z mężem Bogdanem Kaczmarkiem są potentatami na światowym rynku meblarskim. Należą do nich spółki Correct z Ociąża i Com40 ze Skalmierzyc w Wielkopolsce. Dwa meblowe giganty dają co roku ponad 2 mld zł przychodów. Ich najważniejszym odbiorcą pozostaje szwedzka Ikea. Od kilku lat Kaczmarkowie są też obecni na amerykańskim rynku.
5. Teresa Mokrysz z rodziną
1,3 mld zł
Jest twórczynią i kreatorką Mokate. Od lat zaangażowana w promowanie polskiej gospodarki na forum krajowym i międzynarodowym. Zdobyła międzynarodowe uznanie, promując zawodową aktywność kobiet. Poświęca wiele uwagi problemom lokalnej społeczności. Wspiera domy dziecka, szpitale, szkoły i uczelnie w regionie. Wspomaga inicjatywy krzewiące tradycję Śląska Cieszyńskiego i Podbeskidzia.
Czytaj też:
Anna Lewandowska na liście najbogatszych kobiet „Wprost”. Jaki ma majątek?
Archiwalne wydania tygodnika Wprost dostępne są w specjalnej ofercie WPROST PREMIUM oraz we wszystkich e-kioskach i w aplikacjach mobilnych App Store i Google Play.