Zrównoważona gospodarka polega na recyklingu rzeczy tak długo, jak to możliwe, ale również dzieleniu się, pożyczaniu, ponownym użyciu, naprawie i odnawianiu. Chodzi o to, aby stworzyć obieg zamknięty dla produkowanych i konsumowanych surowców. Takie podejście stanowi przeciwieństwo tradycyjnej gospodarki liniowej, bazującej na ciągłym wzroście i zwiększającym się zużyciu surowców, co oznacza również powiększanie się ilości odpadów.
Dlatego Komisja Europejska od dawna podejmuje inicjatywy, które wspierają gospodarkę obiegu zamkniętego. W efekcie w latach 2000-2016 średni współczynnik recyklingu w Unii Europejskiej podwyższył się z 25 do 46 proc. (dane: NBP ObserwatorFinansowy.pl). To efekt m.in. wzrostu świadomości ekologicznej społeczeństwa, co potwierdził opublikowany w czerwcu tego roku raport „EKOświadomość Polaków” przygotowany przez agencję SW Research. Wynika z niego, że prawie połowa Polaków przekazuje ubrania do ponownego noszenia lub innego użytku. Z kolei ponad 10 mln naszych rodaków ubiera się w sklepach z używaną odzieżą (dane GUS).
Coraz wyższy współczynnik recyklingu w Unii Europejskiej to także efekt coraz większego zaangażowania firm. Jedną z nich jest VIVE Textile Recycling, wiodąca spółka Grupy VIVE, która pozyskuje tekstylia, sortuje je, a następnie przetwarza, nadając im drugie życie. Spółka na najnowocześniejszych liniach do sortowania selekcjonuje prawie 500 ton konfekcji na dobę. Gotowe do sprzedaży produkty – odzież, akcesoria, miks domowy i wiele innych, trafiają do sieci sklepów detalicznych VIVE Profit w Polsce i 70 innych krajów. Pozostałe tekstylia, tzw. odpadowe, które nie są przekazywane do second handów, znajdują zastosowanie np. w formie czyściwa, nowych dywanów, izolacji samochodowej i papieru.
Firma opracowała też innowacyjne technologie recyklingu, umożliwiające przetworzenie surowców tekstylnych do całkiem nowej postaci, takich jak paliwo alternatywne czy termoplastyczny kompozyt tekstylny. Z używanych koszul, spodni, sukienek itp. VIVE Textile Recycling potrafi produkować granulat tekstylny, który może służyć do produkcji desek tarasowych, słupów, ogrodzeń, ławek, latarni czy innych elementów małej architektury. Są one bardzo odporne na uderzenia i niskie temperatury, nie wchłaniają wilgoci i są o 40 proc. bardziej wytrzymałe od tworzyw sztucznych o podobnym zastosowaniu. Zaletą tych produktów jest też możliwość ponownego recyklingu, dzięki czemu modelowo wpisują się w cykl obiegu zamkniętego, co pozwala rozwiązywać problem milionów ton tekstyliów zalegających na składowiskach w całej Europie i na świecie.
Marta Szuma
Archiwalne wydania tygodnika Wprost dostępne są w specjalnej ofercie WPROST PREMIUM oraz we wszystkich e-kioskach i w aplikacjach mobilnych App Store i Google Play.
Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy tygodnika Wprost.
Regulamin i warunki licencjonowania materiałów prasowych.