W publikowanych co roku przez Komisję Europejską zestawieniach i rankingach porównujących poziom innowacyjności w państwach członkowskich UE Polska nie zajmuje czołowych pozycji. Nie oznacza to jednak, że nie jest nowatorska ani że polskie firmy – także te działające w sferze publicznej – nie są prekursorskie. Innowacja to przecież nie tylko śmiałe i rewolucyjne zmiany. To także ciągłe doskonalenie oraz konsekwentne dążenie do osiągania doskonałości operacyjnej, czyli tzw. innowacyjność stopniowa.
Stopniowe zmiany
U podstaw innowacji stopniowej leżą przedsiębiorczość oraz pomysły, zarówno z wewnątrz, jak i spoza organizacji. Docenianie stopniowych zmian i reagowanie na pozornie nic niewnoszące pomysły niejednokrotnie już przyniosło firmom ogromne korzyści. Znamy takie przypadki w historii rozwoju największych graczy. Nie można nie brać ich pod uwagę, kiedy myśli się o własnej firmie i ocenia jej potencjał. Tak właśnie jest w Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych, gdzie bardzo ważną rolę odgrywa Biuro Rozwoju i Jakości. W PWPW istnieje specjalna ścieżka dla inicjatyw pracowniczych. Pomysłów, które wynikają z obserwacji tych, którzy są najbliżej operacji wykonywanych przez firmę. Często pomysły te wydają się abstrakcyjne, ale nie można ich lekceważyć. Trzeba pozwolić sobie na eksperymentowanie. W ten sposób zbiera się doświadczenia, dzięki którym firma może się rozwijać i doskonalić.
Europejski sukces
Szczególnie wartościowe są te rozwiązania, które odnoszą sukces nie tylko na rynku krajowym, lecz także za granicą. Nie zawsze konieczne jest wprowadzanie rewolucyjnych zmian. Międzynarodowy sukces może być efektem systematycznego dążeni do doskonałości i stopniowego wprowadzania niewielkich innowacji – na pozór nieistotnych, które z perspektywy czasu lub skali mogą przynieść ogromne korzyści. Tak było w przypadku tworzonego przez ekspertów PWPW systemu ID Issuer do śledzenia wyrobów tytoniowych. W maju 2019 r. zaczęły obowiązywać unijne przepisy nakładające obowiązek rejestracji wyrobów tytoniowych w Unii Europejskiej w systemie śledzenia Track&Trace. Każdy podmiot chcący być ogniwem łańcucha dostaw produktów tytoniowych został przez Komisję Europejską zobowiązany do rejestracji w systemie ID Issuer. W efekcie niemal w każdym kraju UE działa inna firma, która wdrażała swój system, a teraz zbiera dane i przesyła je do europejskiego integratora. Mimo że każdy z krajów ma własny system dla producentów, który służy do generowania indywidualnych, niepowtarzalnych kodów na każdą paczkę, opakowanie, karton papierosów – to PWPW – dzięki wprowadzeniu niewielkich innowacji, które doprowadziły do stopniowej rewolucji, osiągnęło sukces na rynku europejskim.
Nie stworzyliśmy systemu rewolucyjnego. Wszystkie systemy są podobne. A jednak to polski system ID Issuer pozwala klientom PWPW, producentom wyrobów tytoniowych, osiągnąć przewagę konkurencyjną i doskonałość operacyjną poprzez znaczące skrócenie czasu produkcji opakowań. W ciągu kilku miesięcy funkcjonowania okazało się, że polski system jako jeden z nielicznych jest stabilny. Dzięki temu, że przygotowany w PWPW ID Issuer działa sprawnie, producenci z Niemiec czy Francji nie musieli wstrzymywać produkcji, kiedy ich rodzime systemy zawodziły. W efekcie w tej chwili w całej Unii znajdują się miliardy opakowań wyrobów tytoniowych z kodami wygenerowanymi przez system zbudowany w PWPW. Usprawniając procesy i unowocześniając produkty i usługi oraz łańcuchy dostaw poprzez stopniowe, ewolucyjne innowacje, polskie firmy mogą nie tylko znacznie ograniczyć koszty, obniżyć ceny czy zwiększyć popyt, lecz przede wszystkim wkroczyć na nowe rynki.
Archiwalne wydania tygodnika Wprost dostępne są w specjalnej ofercie WPROST PREMIUM oraz we wszystkich e-kioskach i w aplikacjach mobilnych App Store i Google Play.
Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy tygodnika Wprost.
Regulamin i warunki licencjonowania materiałów prasowych.