WPT to największy park technologiczny w Polsce, jeśli chodzi o liczbę działających w nim firm – jest ich ponad 220. Choć profil ich działalności jest różnorodny, to w swoje DNA mają one wpisane innowacje. Dynamika ich rozwoju wymaga kompleksowego i jednocześnie indywidualnego podejścia w udzielaniu im biznesowego wsparcia.
Konstelacja dla biznesu
Oferta WPT jest skupiona wokół dziewięciu obszarów, które pozwalają firmom zarówno na bieżącą działalność, jak i wyznaczanie długofalowych celów. – Inwestowanie w przyszłość firm to podstawa funkcjonowania WPT. Inwestycje rozumiemy szerzej niż tylko kapitał – to dla nas odpowiednie zaplecze, ekspercka wiedza oraz projekty otwierające drzwi do nowych możliwości, które oferujemy przedsiębiorcom – komentuje Maciej Potocki, prezes WPT. Pełne spektrum działalności WPT prezentuje program rozwoju biznesu Stellar Hub, traktujący ofertę Parku jako konstelację produktów i usług biznesowych:
od wynajmu infrastruktury biznesowej i przemysłowej, przez inkubatory przedsiębiorczości, zaplecze laboratoryjne i badawczo-rozwojowe, doradztwo, po projekty związane z rynkiem Big Science. Firma współpracująca z WPT może te elementy dowolnie z sobą łączyć, w zależności od potrzeb.
Laboratoria i inkubatory przedsiębiorczości
Działalność WPT pokazuje, że innowacyjne podejście do formuły oferty instytucji otoczenia biznesu w połączeniu ze stałym podnoszeniem jej jakości przynosi konkretne efekty. Na kompleks Wrocławskiego Parku Technologicznego składa się dziś dziewięć obiektów, a na ich terenie działa 12 nowoczesnych laboratoriów i prototypowni, Zakład Doświadczalny z unikatową instalacją produkcyjną przeznaczony dla branży life science, hala produkcyjno-magazynowa oraz dwa inkubatory przedsiębiorczości, w których rozwinęło się ponad 200 firm. Zdecydowana większość z nich, bo aż 80 proc., została pozytywnie zweryfikowana przez rynek. Wśród produktów WPT można wyróżnić pomoc w uzyskiwaniu dofinansowań, m.in. program „Bon na dotację”, umożliwiający przedsiębiorcom rozpoczęcie procesu ubiegania się o dofinansowania unijne. Pogram jest finansowany ze środków własnych WPT, a firmy, nie tylko te działające na jego terenie, mogą dzięki temu pokryć koszty związane z aplikacją o dotację. Mechanizm jest wdrażany od trzech lat.
Dzięki niemu tylko od początku 2018 r. pozyskano dotacje na łączną wartość 100 mln zł. WPT jest też krajowym liderem w przybliżaniu przedsiębiorcom międzynarodowego rynku Big Science. W ramach projektu Big Science Hub, którego centrum jest portal www.big-science.pl, Park dąży do intensyfikacji współpracy polskich firm m.in. z CERN, ITER czy ESA. Organizuje też misje gospodarcze do tych instytucji – Poland@CERN odbyło się w kwietniu tego roku, a Poland@ITER rozpoczyna się 17 października. Te przykłady pokazują, że program Stellar Hub, a tym samym sposób konstruowania oferty dla przedsiębiorców przez WPT, to innowacyjne podejście do wspierania biznesu w każdej skali. Dzięki niemu firmy mogą skupić się na projektowaniu swojej przyszłości.
Archiwalne wydania tygodnika Wprost dostępne są w specjalnej ofercie WPROST PREMIUM oraz we wszystkich e-kioskach i w aplikacjach mobilnych App Store i Google Play.
Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy tygodnika Wprost.
Regulamin i warunki licencjonowania materiałów prasowych.