Żubry nie są tu tak rozmowne jak w reklamach, ale za to prawdziwe. Ludzie też nie żyją na niby, czyli inaczej niż w wielkich miastach. Wyprawa do Hajnówki i okolice Białowieży to nie tylko wyprawa w głąb natury, ale i ciekawej kultury oraz obyczajów.
Przed cerkwią Świętego Mikołaja w Białowieży stoi drewniany krzyż, który ikonami ozdobiły dzieci z rodzin prawosławnych i katolickich. To znak czasu i tego miejsca, gdzie o różnice nikt nie kruszy kopii. W samej cerkwi, zbudowanej pod koniec XIX wieku na polecenie cara Aleksandra III, można obejrzeć jedyny w Polsce porcelanowy ikonostas. W Białowieży i Hajnówce są jeszcze trzy inne cerkwie. Kopuły i dzwonnicę soboru Świętej Trójcy widać z daleka. W maju odbywa się tu Międzynarodowy Festiwal Muzyki Cer- kiewnej, na który zjeżdżają chóry z całego świata. To jedna z największych cerkwi w Polsce, dwupoziomowa, z siedmioma ołtarzami, wybudowana w latach 80. XX wieku. Ale cerkiew to przede wszystkim święte obrazy – ikony.
Więcej możesz przeczytać w 17/2009 wydaniu tygodnika Wprost .
Archiwalne wydania tygodnika Wprost dostępne są w specjalnej ofercie WPROST PREMIUM oraz we wszystkich e-kioskach i w aplikacjach mobilnych App Store i Google Play.