Każda miłość wydaje się niepowtarzalna, inna niż wszystkie pozostałe, dlatego bardziej wydaje się ona materią dla sztuki niż dla nauki. Ale różnorodność miłości wcale nie jest tak wielka, jak nam się wydaje, gdy ją przeżywamy. Pewne wzorce są powtarzalne, a psychologia z dobrym skutkiem próbuje je rozpoznać. Trzy podstawowe składniki miłości to namiętność, intymność i zobowiązanie.
Namiętność to pragnienie maksymalnego połączenia się z partnerem, czemu towarzyszą silne emocje. U dorosłych ludzi namiętność zwykle łączy się z seksem, ale seks i namiętność to nie to samo. Wiele kobiet twierdzi, że zdarza im się obdarzać kogoś namiętnością bez pragnień i działań seksualnych, a jeszcze więcej mężczyzn twierdzi, że zdarza im się seks bez namiętności. Kobiety i mężczyźni przeżywają namiętność równie często i mocno, choć pragnienia seksualne są wyraźnie silniejsze u mężczyzn, którzy częściej i szybciej chcą seksu, z większą liczbą partnerek i na bardziej wymyślne sposoby. Paradoksalnie, to jednak kobiety kontrolują seks – na przykład moment, w którym dochodzi do niego, silnie wiąże się z tym, kiedy kobieta chce seksu, a prawie wcale z męskimi pragnieniami.
Więcej możesz przeczytać w 51/2009 wydaniu tygodnika Wprost .
Archiwalne wydania tygodnika Wprost dostępne są w specjalnej ofercie WPROST PREMIUM oraz we wszystkich e-kioskach i w aplikacjach mobilnych App Store i Google Play.