Słoneczny wybuch jest potężną burzą dla planety, a dla ludzi może być katastrofą. Z korony Słońca są wyrzucane miliardy ton plazmy. Przestrzeń jest rozświetlana potężnym promieniowaniem elektromagnetycznym. Nieustannie smaga nas słoneczny wiatr. Gwiezdne erupcje mogą wyrządzić znacznie więcej szkód niż pozbawienie fanów piłki nożnej przyjemności śledzenia rozgrywek. Współczesna cywilizacja jest zależna od niezakłóconego przepływu elektronów w miliardach tranzystorów i kilometrach przewodów. Silne wybuchy słoneczne mogą wstrzymać operacje finansowe, zniszczyć sieci energetyczne, zagrozić bezpieczeństwu samolotów, wyłączyć nawigację satelitarną, zakłócić komunikację radiową.
Choć pole ziemskiej magnetosfery i gruba warstwa gazowego płaszcza chronią nas przed większością tych niebezpieczeństw, to Słońce potrafi nam przypomnieć o swojej potędze. W 1859 r. spowodowane słoneczną burzą spięcia w liniach telegraficznych wywołały pożary, w 1989 r. z podobnej przyczyny część Kanady została pozbawiona prądu. 3 czerwca 2007 r. uczeni złapali się za głowy, kiedy słoneczne pole magnetyczne niesione przez łagodny podmuch wiatru słonecznego oplotło ochronne pole Ziemi i utworzyło w nim szczelinę czterokrotnie większą od samej planety. Na szczęście nie znaleźliśmy się wtedy na drodze żadnego przejawu słonecznego rozbudzenia. Naukowców zaskoczył sposób powstania gigantycznego przecieku. Uczeni przyznają, że nie rozumieją wielu aspektów życia gwiazdy. W poznaniu tych tajemnic ma pomóc program NASA Living With a Star, którego pierwszą misją jest wysłanie w kosmos satelity Solar Dynamics Observatory, który będzie przesyłał na Ziemię dane na temat zachodzących w Słońcu procesów. Niestety, nawet kiedy nauczymy się przewidywać kosmiczną pogodę, jedyne, co będziemy mogli zrobić w obliczu zagrożenia, to przygotować się na uderzenie, na przykład wyłączyć niektóre urządzenia, aby zmniejszyć straty. Nie potrafimy wpływać na to, co się dzieje na Słońcu.
Archiwalne wydania tygodnika Wprost dostępne są w specjalnej ofercie WPROST PREMIUM oraz we wszystkich e-kioskach i w aplikacjach mobilnych App Store i Google Play.