Zielone ukojenie
– Po lesie spacerujemy o każdej porze roku. Latem chętnie biesiaduję z rodziną na leśnych polanach, jesienią wspólnie zbieramy grzyby – mówi znana piosenkarka Justyna Steczkowska, która wychowała się, mieszkając w pobliżu lasu.
Sposobów na rekreację w lesie jest mnóstwo, począwszy od relaksu. Zwolennicy tzw. sylwoterapii uważają nawet, że dotykanie drzew przywraca równowagę w organizmie, a konkretne gatunki leczą różne schorzenia. – Nikt nie udowodnił, że szczególnie bliski kontakt z drzewami wpływa na pracę różnych narządów czy przebieg chorób. Sylwoterapia może być skuteczna, ale tylko na zasadzie placebo – tłumaczy Jan Stradowski, lekarz i szef działu nauka magazynu „Focus". Ale nawet spacer da nam wiele. – Badania dowodzą, że człowiek lepiej się czuje na łące, w parku czy w lesie. W takim otoczeniu nasz gatunek ewoluował setki tysięcy lat, więc bliskość natury korzystnie wpływa na samopoczucie i zdrowie – mówi Stradowski. Rok lasów Rodzinny wypoczynek w lesie warto połączyć z edukacją. Leśnicy przygotowali w całym kraju ponad 5,5 tys. przeznaczonych do tego obiektów, w tym 50 ośrodków i 239 izb edukacji leśnej, ponad 100 parków i ogrodów dendrologicznych. Na ogół trudno nam spotkać i pokazać dzieciom leśne zwierzęta na wolności lub odpowiedzieć im na wszystkie pytania, tymczasem w obiektach edukacyjnych lub pokazowych hodowlach Lasów Państwowych przyrodę mamy na wyciągnięcie ręki, i to z fachowym opisem i pomocą przewodników. Co ważne, coraz więcej takich obiektów przystosowywanych jest do potrzeb osób niepełnosprawnych (ścieżki dla osób na wózkach, tablice edukacyjne w alfabecie Braille’a itp).
Z kijkami, na rowerze, konno
Coraz częściej po lesie nie tylko przechadzamy się czy zbieramy w nim grzyby, ale także wypoczywamy aktywnie. Leśnicy dostosowują się do zmieniających się trendów i potrzeb w tym zakresie. – Z myślą o osobach uprawiających jogging i rowerzystach wyrównaliśmy stare pasy przeciwpożarowe. W ten sposób powstała dla nich licząca kilkanaście kilometrów leśna trasa – mówi Mirosław Krawczyk z Nadleśnictwa Olsztyn. Przebojem ostatnich lat jest nordic walking, czyli spacer z kijami. – W ubiegłym roku otworzyliśmy dwa szlaki dla amatorów tej formy rekreacji, wkrótce powstanie trzeci. Organizujemy grupowe wyprawy z profesjonalnymi instruktorami i leśnikami pełniącymi funkcję przewodników – opowiada Mariusz Turczyk z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu.
Lasy Państwowe w sumie przygotowały dla turystów 22 tys. km szlaków pieszych, prawie 21 tys. km rowerowych, 3 tys. km konnych. Leśnicy próbują też się porozumieć z kierowcami quadów i w miarę możliwości udostępnić im nieużytki będące w zarządzie Lasów Państwowych, żeby nie wjeżdżali do lasów, gdzie dla roślin, zwierząt i innych turystów są zagrożeniem.
Oko w oko z naturą
Wiele emocji mogą przynieść bezkrwawe łowy z aparatem lub kamerą. – Miłośników fotografowania przyrody zachęcamy do korzystania w tym celu z ambon i czatowni – namawia Małgorzata Błyskun z Nadleśnictwa Strzałowo. Wart polecenia jest m.in. śląski rezerwat Łężczok ze stawami o łącznej powierzchni 250 ha. Zaobserwowano tam ponad 200 gatunków ptaków. Można np. spotkać perkoza dwuczubego, zausznika, gęś gęgawę oraz zobaczyć przeloty rzadkich w Polsce ptaków. Pięknym zakątkiem z lasami, wodą i mnóstwem ptactwa są też Bory Niemodlińskie, zarządzane przez trzy opolskie nadleśnictwa i gospodarstwo rybackie Lasów Państwowych. Leśnicy starają się zadbać o amatorów takich wrażeń, zwłaszcza o fanów birdwatchingu (obserwacji ptaków). Na przykład Nadleśnictwo Rudy Raciborskie, które właśnie rozpoczyna remont grobli i obiektów w rezerwacie Łężczok, wybuduje m.in. nową wieżę, pomosty i tarasy widokowe.
Lasem przez Polskę
Dla indywidualnych turystów i grup wycieczkowych dostępna jest baza noclegowa LP, na którą składa się prawie 4 tys. miejsc w ośrodkach szkoleniowo-wypoczynkowych, kwaterach myśliwskich i pokojach gościnnych. W lasach można też rozbić namiot na ponad 300 polach biwakowych, w 600 miejscach biwakowania i ponad 200 obozowiskach.
Z myślą o tych, którzy do lasu udają się samochodami, leśnicy urządzili 1100 parkingów i przygotowali prawie 3 tys. miejsc dla aut. Lasy Państwowe realizują m.in. program inwestycyjny, w ramach którego parkingi leśne będą tworzone i modernizowane według ujednoliconych wzorców. Specjaliści opracują standardy wiat, stołów, ławek, koszy na śmieci i toalet na parkingach, tak by spełniały oczekiwania użytkowników pod względem estetyki, funkcjonalności i bezpieczeństwa.
Lasy są zawsze otwarte i zapewniają wiele wrażeń. Ci, którzy pragną kontaktu z przyrodą po powrocie do domu, mają na to szansę. Na przykład Nadleśnictwo Strzałowo zimą zainstalowało kamerę, która całą dobę transmituje obraz z karmiska, czyli miejsca wykładania karmy dla zwierzyny leśnej (www.strzalowo.eu). Kamera wciąż działa i choć zima się skończyła, to wokół karmiska kręci się wiele zwierząt, które możemy podglądać.
Archiwalne wydania tygodnika Wprost dostępne są w specjalnej ofercie WPROST PREMIUM oraz we wszystkich e-kioskach i w aplikacjach mobilnych App Store i Google Play.