ŚWIAT
Superpapa zdjęty ze ściany
Nie można już oglądać muralu przedstawiającego papieża Franciszka jako Supermana. Wizerunek był namalowany na murze jednej z kamienic przy znanej uliczce Borgo Pio, tuż obok placu Świętego Piotra w Watykanie. Został zerwany w trosce o „godny wygląd” okolicy odwiedzanej codziennie przez tysiące pielgrzymów. Autorem pracy zatytułowanej „Superpope” jest rzymski artysta o pseudonimie Maupal. Wizerunek papieża w powiewającej pelerynie i zaciśniętą pięścią przyciągał wielu zaciekawionych turystów. Zrobił też furorę w sieci. TT
„Superpope” nie znalazł uznania w oczach urzędników watykańskich
NAUKA
Komórki młodości
JAPONKA HARUKO OBOKATA dokonała wraz z zespołem przełomu w badaniach nad pluripotencjalnymi komórkami macierzystymi – donosi „Nature”. Mogą się one przekształcić w każdy typ tkanki. Dotychczas aby przemiana się udała, trzeba było skomplikowanych procedur. Teraz naukowcy odkryli, że cofnąć komórki do okresu niemowlęctwa można po prostu przez moczenie próbki krwi w kwasie. W przyszłości ludzie chorzy pozwolą lekarzowi pobrać próbkę krwi lub skóry, aby z powrotem otrzymać własne tkanki wątroby, płuc, nerek albo serca. GL
KULTURA
Scorsese i Polacy
CZASAMI POTRZEBA SPOJRZENIA Z ZEWNĄTRZ, ABY DOCENIĆ WŁASNĄ TRADYCJĘ. 5 lutego w nowojorskim Lincoln Center odbędzie się uroczysta inauguracja projektu „Martin Scorsese Presents: Masterpieces of Polish Cinema”. – Kiedy byłem chłopakiem, ciekawość drugiego człowieka i zainteresowanie innymi kulturami wyniosłem z kina – tłumaczył mi Martin Scorsese, znakomity reżyser i założyciel The Film Foundation. – Dzisiaj chciałbym podarować to uczucie młodym ludziom. W 30 miastach w USA i Kanadzie odbędą się prezentacje 21 arcydzieł polskiego kina. Są wśród nich „Eroica”, „Pociąg”, „Człowiek z żelaza”, „Ostatni dzień lata”, „Trzeba zabić tę miłość”. Wiosną tego roku przegląd dotrze do Polski. KK
TOP POJEDYNKI W SOCZI
RYWALIZACJA JEST NIEODŁĄCZNĄ CZĘŚCIĄ IDEI OLIMPIJSKIEJ. „Wprost” przedstawia siedem starć, które wkrótce będą emocjonować kibiców z Polski i nie tylko.
1.
Narciarstwo biegowe:
Justyna Kowalczyk kontra Marit Bjöergen
Polsko-norweska wojna między obiema zawodniczkami trwa od lat. W Vancouver przed czterema laty górą była Bjöergen, która przywiozła do domu aż cztery medale indywidualne. Kowalczyk wróciła wtedy do Polski z trzema krążkami.
2.
Skoki:
Kamil Stoch kontra Gregor Schlierenzauer
Wyniki Stocha w ostatnich tygodniach nie zachwycały, ale kibice liczą na to, że polski mistrz świata zaskoczy w Soczi. Jego głównym rywalem powinien być Austriak Gregor Schlierenzauer.
3.
Hokej na lodzie:
Kanada kontra USA
Obie reprezentacje w XXI w. już dwukrotnie spotkały się w finale igrzysk - w 2002 i 2010 r. Górą była Kanada, która ma w swoim dorobku osiem mistrzostw olimpijskich.
4.
Narciarstwo :
Bode Miller (USA) kontra Ted Ligety (USA)
Narciarstwo alpejskie mężczyzn to domena Amerykanów. Miller zmierzy się z Ligetym, który zdobył w 2013 r. trzy złote medale mistrzostw świata w konkurencjach zjazdowych.
5.
Łyżwiarstwo: Yuna Kim (Korea Płd.) kontra Mao Asada (Japonia)
Yuna Kim to mistrzyni olimpijska z Vancouver. Jedną z niewielu zawodniczek, które mogą jej zagrozić, jest Mao Asada. Japonka to mistrzyni świata z 2008 i 2010 r.
6.
Snowboard:
Shaun White (USA) kontra Ayumu Hirano (Japonia)
To jeden z najdziwniejszych pojedynków. RywalemWhite’a będzie zaledwie 15-letni Hirano.
7.
Curling:
Kanada kontra Skandynawowie
Sport w Polsce mało znany. Faworytem wśród mężczyzn będą Kanadyjczycy. Humor zepsuć im będą chcieli Norwegowie oraz Szwedzi.
Archiwalne wydania tygodnika Wprost dostępne są w specjalnej ofercie WPROST PREMIUM oraz we wszystkich e-kioskach i w aplikacjach mobilnych App Store i Google Play.