KULTURA
Polak wśród laureatów World Press Photo
Amerykanin John Stanmeyer zwyciężył w tegorocznej edycji najbardziej prestiżowego konkursu fotograficznego World Press Photo. Jego zdjęcie przedstawia stojących w świetle księżyca imigrantów w Dżibuti z telefonami w ręku szukających zasięgu taniego operatora z sąsiedniej Somalii. Laureatem został też, po raz pierwszy w historii, fotoreporter PAP Andrzej Grygiel. Za zdjęcie uczestnika zawodów narciarskich w Szczyrku dostał on drugą nagrodę w kategorii pojedyncze zdjęcie sportowe. GS
TVP2
Przemiana agenta
W CZWARTEK W TELEWIZYJNEJ DWÓJ- CE „ŻYCIE NA PODSŁUCHU” – głośny, oscarowy film Floriana Henckla von Donnersmarcka. To historia agenta Stasi, który inwigiluje związanego z opozycją pisarza. Jednak rzeczywistość wymyka się tu schematom. W kluczowym momencie to przyjaciel może zdradzić, a wróg pomóc. Intrygujący głos na temat lustracji w krajach byłego bloku wschodniego.
„ŻYCIE NA PODSŁUCHU”, REŻ. FLIAN HENCKEL VON DONNERMARCK, TVP 2, CZWARTEK, 20 LUTEGO, GODZ. 22.30
DVD
Banalne zło
W PRZYSZŁYM TYGODNIU „Wprost” można kupić z nagrodzonym Złotą Palmą filmem „Biała wstążka”. Jeden z najwybitniejszych reżyserów europejskich Michael Haneke opisuje społeczność mieszkańców niemieckiej wioski. Pokolenie, które właśnie wchodzi w życie, będzie odpowiedzialne za największą tragedię XX w.
POŻEGNANIE
Zbigniew Romaszewski (1940-2014)
Odszedł były wicemarszałek Senatu i jeden z bohaterów opozycji Zbigniew Romaszewski. „Moi Rodzice – razem – to było coś więcej niż małżeństwo – to była instytucja” – napisała jego córka Agnieszka Romaszewska-Guzy. Zasługi Romaszewskiego dla budowy demokratycznej Polski podkreślają zarówno jego przyjaciele, jak i oponenci. W 1967 r. był jednym z pierwszych, którzy zbierali podpisy w obronie Adama Michnika zawieszonego na UW. Związany z KOR, „Solidarnością”, tworzył podziemne Radio Solidarność. W stanie wojennym się ukrywał. Swoich kolegów Zbigniewa Janasa i Zbigniewa Bujaka zaskoczył, gdy udało mu się przechytrzyć bezpiekę. – Bujak był komandosem, ja trenowałem dżiu-dżitsu, a Romaszewski był inteligentem, na pewno nie wysportowanym biegaczem – wspomina Janas. Uciekł w kapciach, SB ruszyło w pościg. – A on nie wpadł w panikę, tylko położył się pod samochodem i bezpieka pobiegła dalej. Bardzo nam wtedy zaimponował – dodaje Janas. Do więzienia trafił w 1982 r. Spędził tam dwa lata. Uczestniczył w obradach okrągłego stołu, w 1989 r. został senatorem, od 2005 r. kandydował z list PiS. Zarówno w opozycji, jak i wolnej Polsce był zaangażowany w obronę praw człowieka. Został odznaczony przez prezydenta Bronisława Komorowskiego Orderem Orła Białego. Rodzina Romaszewskiego zdecydowała się oddać nerki zmarłego do przeszczepu. Agiel
TOP 7 NAJBARDZIEJ WZRUSZAJĄCE MOMENTY IGRZYSK
IGRZYSKA OLIMPIJSKIE W SOCZI dostarczają wielu emocjonujących wydarzeń. I tych pozytywnych, i tych mniej. Prezentujemy najważniejsze z nich.
1. Zwycięstwo Justyny Kowalczyk
Polka udowodniła, ile może zdziałać wola walki. Mimo złamanej stopy nie tylko pierwsza dobiegła do mety, ale zrobiła to jeszcze w prawdziwie mistrzowskim stylu.
2. Lot Kamila Stocha
Kamil Stoch wywalczył dla Polski pierwsze od czasów Wojtka Fortuny olimpijskie złoto w skokach narciarskich.
3. Negliż Jacky Chamoun
Narciarka z Libanu nie osiągnęła wprawdzie w Soczi oszałamiających wyników. Przykuła za to uwagę efektowną i odważną sesją topless.
4. Gest Justina Wadswortha
Trener kanadyjskich biegaczy podał nartę Antonowi Gafarowi. Dzięki temu Rosjanin, którego narta się złamała, mógł dokończyć bieg.
5. Rezygnacja Pluszczenki
Dla wielu fanów, a zwłaszcza fanek rosyjskiego łyżwiarza figurowego Jewgienija Pluszczenki informacja, że wycofuje się z igrzysk, była ciosem.
6. Oddech Olgi Graf
Przekraczając linię mety, rozpięła kombinezon, zapominając, że nie ma nic pod spodem. - Chciałam głębiej odetchnąć - tłumaczyła się potem.
7. Polskie upadki
Przewrócili się: Justyna Kowalczyk, Sylwia Jaśkowiec, Agnieszka Szymańczak, Maciej Bydliński, Sebastian Gazurek i Michał Ligocki.
KOŚCIÓŁ
POLACY NAJBARDZIEJ KONSERWATYWNI W EUROPIE
Polscy i włoscy katolicy najlepiej na świecie oceniają pracę papieża Franciszka – wynika z badań nadającej w USA hiszpańskojęzycznej telewizji Univision. Gorzej postrzegają go nawet rodacy z Argentyny. Badacze zapytali 12 tys. wiernych z 12 najbardziej katolickich krajów świata, w których w sumie żyje 61 proc. katolików. Polacy są też najbardziej konserwatywnymi wiernymi w Europie. Ankietowanych zapytano też bowiem o stosunek do małżeństw gejów, celibatu, antykoncepcji czy aborcji. Generalnie sondaż pokazuje, jak bardzo zróżnicowany w kwestiach doktrynalnych jest katolicyzm na świecie. GS
Archiwalne wydania tygodnika Wprost dostępne są w specjalnej ofercie WPROST PREMIUM oraz we wszystkich e-kioskach i w aplikacjach mobilnych App Store i Google Play.