Dlaczego powierzchnie drewniane wymagają ochrony?
Wilgoć
Wahania wilgoci oraz temperatury sprawiają, że drewno pęcznieje, a po wyschnięciu znacznie się kurczy, co może doprowadzić do pęknięć, które niszczą walory estetyczne drewna oraz osłabiają jego strukturę. Brak odpowiedniego zabezpieczenia sprzyja rozwojowi mikroorganizmów i grzybów, inicjując proces gnilny.
Grzyby i sinizna
W warunkach wysokiej wilgotności rozwijają się bakterie. Szara pleśń sprawia, że drewno przybiera niebieskawy odcień, który może przenikać do jego wnętrza. Ciemne plamy pleśni pojawiają się na powierzchni drewna. Grzyb gnilny z kolei niszczy drewno i sprawia, że po jakimś czasie nie nadaje się ono do użytku i wymaga wymiany.
Owady
Techniczne szkodniki drewna w znaczny sposób naruszają strukturę drewna, obniżając tym samym jego wartość techniczną. Poprzez drążenie tuneli i kanalików przecinają i osłabiają strukturę drewna, obniżając jego parametry wytrzymałościowe. Trwale uszkadzają drewno.
Promieniowanie UV
Promieniowanie niszczy warstwę wierzchnią drewna, które w rezultacie staje się szare i wyschnięte, a chropowata powierzchnia łatwiej ulega zabrudzeniu oraz jest bardziej podatna na wpływ wody. Promieniowanie UV może także niekorzystnie wpływać na trwałość koloru, powodując jego blaknięcie.
Archiwalne wydania tygodnika Wprost dostępne są w specjalnej ofercie WPROST PREMIUM oraz we wszystkich e-kioskach i w aplikacjach mobilnych App Store i Google Play.