Rząd do poprawki
Dwója z plusem – na taką ocenę zdaniem gospodarczego gabinetu cieni Business Centre Club zasłużył rząd Donalda Tuska za to, co pokazał w pierwszych miesiącach tego roku. Wprawdzie to o pół punktu lepiej niż przed rokiem, jednak zdaniem DR. JANUSZA STEINHOFFA, eksperta BCC ds. gospodarki i energetyki, to i tak sromotna porażka ekipy rządzącej.
NIE BYLIŚCIE ZBYT SUROWI?
Brak zdecydowanych działań w sprawie reformy finansów czy majstrowanie wokół OFE zasługiwało na taką ocenę. Rząd nie powinien poprawiać losu emerytów, przenosząc pieniądze z ZUS do OFE. Trzeba odebrać albo ograniczyć uprawnienia niektórym grupom zawodowym. Górnicy, sędziowie, piloci, policjanci – czy możemy unieść ciężar finansowania emerytur byłych 40-letnich funkcjonariuszy? Zdecydowanie nie. Koszt emerytury pomostowej pilota albo górnika powinien być wliczony w cenę biletu lotniczego albo tony węgla.
TUSK DOSTAŁ OD WAS 3+.
W porównaniu z zeszłym rokiem poprawił się o półtora punktu. Pozytywnie oceniliśmy stanowisko premiera względem Ukrainy. Jego polityka wobec Kijowa będzie w przyszłości gospodarczo procentować, bo teraz z Ukraińcami pracuje się kiepsko. Prawo gospodarcze jest tam niestabilne i niezgodne z regułami europejskimi. Poza tym kraj jest przeżarty korupcją, a opłaty transportowe zmieniają się z dnia na dzień.
TUSK DOBRZE TEŻ WYPADŁ W SPRAWIE DRUGIEJ ODSŁONY PAKIETU ENERGETYCZNEGO.
Premier sprzeciwił się podwyższaniu poziomu redukcji CO 2 z 20 do 40 proc. do 2040 r. Gdyby na to przystał, drastycznie by ograniczył naszą konkurencyjność. Polska energetyka jest w końcu oparta na węglu, wobec czego propozycje unijne będą Polskę kosztować najwięcej w UE.
A CO TUSK MOŻE ZROBIĆ W RAMACH POPRAWY?
Musi się nauczyć budować dobrą atmosferę dla inwestorów. Wprowadzając podatek dla wydobycia miedzi i srebra, uderzył głównie w KGHM. Spółkę kosztuje to rocznie ok. 2 mld zł. W ten sposób pokazał, że w Polsce nie ma stabilnych warunków do wydobywania surowców. To był sygnał dla potencjalnych inwestorów łupkowych, że w Polsce można obciążyć przedsiębiorcę gigantycznym podatkiem z dnia na dzień, a to nie zachęca zagranicy do robienia interesów w kraju. –DK
Archiwalne wydania tygodnika Wprost dostępne są w specjalnej ofercie WPROST PREMIUM oraz we wszystkich e-kioskach i w aplikacjach mobilnych App Store i Google Play.