Telefon z klocków
Google mocno pracuje nad projektem Ara, czyli modułowym telefonem. Firma opublikowała wytyczne dotyczące projektowania nowych „telefonicznych klocków”. Do czasu premiery smartfona, która ma nastąpić na początku przyszłego roku, na pewno jeszcze wiele się zmieni, ale już teraz możemy się zapoznać z ogólną konstrukcję urządzenia. Z wytycznych wynika, że będzie on produkowany w trzech rozmiarach. Instrukcja zawiera ścisłe polecenia dotyczące wymiarów kluczowych modułów i podkreśla, że cały telefon ma być gładką i litą bryłą. Wyjątkiem od tej zasady są elementy zawierające np. aparaty czy – uwaga – czujniki ciepła, które w miejscu dodatkowych czujników mogą być grubsze.
4000
Tyle sklepów chce otworzyć Samsung w Indiach. Mają one być ulokowane w miastach zamieszkiwanych przez mniej niż 100 tys. mieszkańców. Niby nic w tym dziwnego. Ale to bardzo sprytny ruch, bo w miejscach, gdzie mieszkają miliardy ludzi, takie miasto to niemalże wioska. Samsung w ten sposób chce otworzyć dla siebie rynek 150 mln klientów. I chce im tam zaoferować swoje najnowsze smartfony, których sprzedaż w Indiach wzrosła od 2012 r. o 40 proc.
Volvo opracowało nadmuchiwane foteliki samochodowe dla dzieci. Mają wbudowaną pompę, która w ciągu 40 sekund napełnia je powietrzem. Po złożeniu mieszczą się w plecaku. Firma twierdzi, że są one bezpieczne, jednak na razie nie ma planów, by wprowadzić je do seryjnej produkcji.
Masz konto na Facebooku czy Gmailu? Lepiej zmień hasło. Wykryta przez firmy Google i Codenomicon luka w protokole szyfrowania OpenSSL – zapewniającym bezpieczne połączenie i ochronę danych, jakie przepływają między naszym komputerem a serwerem usługi podczas korzystania z niej np. logowania na konto – pozwalała na kradzież wrażliwych informacji. Lukę ochrzczono mianem Heartbleed Bug. Sprawa jest o tyle poważna, bo okazuje się, że system bezpieczeństwa milionów serwerów obsługujących strony i serwisy internetowe może legnąć w gruzach. Przy użyciu tej luki możliwy jest podsłuch całej komunikacji między komputerami użytkowników a serwerem.
Samochód musi komunikować się z internetem i smartfonem, dlatego Microsoft zaprezentował swoją wizję systemu, który mógłby być używany w samochodach. System ma działać w obie strony – zbierać i przekazywać informacje o samochodzie do urządzenia zewnętrznego oraz odbierać instrukcje i dane. Ekran znajdujący się w samochodzie stanie się zewnętrznym, dodatkowym ekranem smartfona. Podobne do Microsoftu rozwiązanie zaprezentował kilka tygodni temu Apple.
Archiwalne wydania tygodnika Wprost dostępne są w specjalnej ofercie WPROST PREMIUM oraz we wszystkich e-kioskach i w aplikacjach mobilnych App Store i Google Play.