- Świat
Stany Zjednoczone - Nowy Jork
W zbudowanym za prawie miliard dolarów supernowoczesnym gmachu MoMA w lutym otwarto wystawę z okazji przekazania 44 dzieł sztuki nowoczesnej z kolekcji firmy UBS. To naprawdę wybitne dzieła: od abstrakcjonizmu Willema de Kooninga i Brice'a Mardena, przez figuratywne malarstwo Philipa Gustona i Chucka Close'a, minimalistyczne rzeźby Dana Flavina i Donalda Judda, po wielkoformatowe fotografie dwóch najwybitniejszych współczesnych fotografów Andreasa Gursky'ego i Thomasa Strutha.
Wytwórnia filmowa Miramax w tym roku obchodzi 25-lecie istnienia, więc z tej okazji jej założyciele - bracia Harvey i Bob Weinsteinowie - w MoMA przygotowują wielką retrospektywę, podczas której zaprezentują m.in. setki kostiumów i rekwizytów.
Wielka Brytania - Londyn
Od 22 stycznia (do 12 kwietnia) w Royal Academy of Arts trwa wystawa "Turcy: podróż przez tysiąclecie (600-1600)". Można tu podziwiać tkaniny, manuskrypty, płaskorzeźby w drewnie i metalu, ceramikę. Zgromadzono ponad 350 dzieł z tureckich muzeum Topkapi Saray oraz Muzeum Sztuki Tureckiej i Islamskiej w Stambule. Większość dzieł nigdy wcześniej nie była pokazywana poza Turcją.
5 marca w tej samej galerii otwarto wystawę "Matisse, tkanina marzeń" (potrwa do 30 maja). Będzie można zobaczyć kolekcję tkanin, gobelinów i kostiumów, a także 65 obrazów, grafik i rysunków.
Od 23 lutego (do 22 maja) w National Gallery prezentowana jest wystawa "Caravaggio: ostatnie lata". Włoski malarz był u szczytu sławy, gdy w maju 1606 r. w pojedynku zabił swojego przeciwnika. Malarstwo z ostatnich czterech lat życia nosi wyraźne piętno tego wydarzenia. 26października w National Gallery otwarta będzie wystawa "Rubens: mistrz warsztatu" (do 15 stycznia 2006 r.). Zobaczymy pierwsze obrazy Rubensa namalowane w Antwerpii (1598-1600), a także dzieła z okresu jego pobytu we Włoszech (1600-1608), gdzie zapoznał się z pracami Michała Anioła, Rafaela i Caravaggia. 8 czerwca w galerii Saatchi rozpocznie się ekspozycja "Triumf malarstwa", poświęcona nowemu malarstwu europejskiemu. Polskę będzie reprezentował Wilhelm Sasnal.
Od 9 stycznia do 9 października - w Balcony Gallery, która jest rodzajem poczekalni dla stałych ekspozycji w Tate Gallery, prezentowana jest wystawa "Frida Kahlo: portret ikony". Frida Kahlo, do dziś bożyszcze amerykańskich feministek, była żoną uprzykrzającego życie swoim partnerkom malarza Diego Rivery, autora monumentalnych fresków i płócien nawiązujących do meksykańskiej kultury ludowej. Znana jest przede wszystskim jako autorka serii obrazów z martwymi płodami i roniącymi kobietami. Na wystawie można też obejrzeć 50 oryginalnych, w większości czarno-białych fotografii meksykańskiej artystki. Autorami portretów Kahlo są m.in. Leo Matiz, Lola Alvarez, Edward Weston czy Bernard Silberstein.
Francja - Paryż
Od 15 marca do 10 lipca w muzeum D'Orsay pokazana zostanie wystawa "Neoimpresjoniści od Seurata do Paula Klee". Angielski malarz Francis Bacon zwykł mawiać: "Nazwisko Paul Klee nic mi nie mówi", ale robił to z czystej przekory. Dzisiaj za obrazy Klee na rynku antykwarycznym płaci się po kilka milionów euro. Seurat jest z kolei uważany za ojca neoimpresjonizmu. Neoimpresjoniści zarzucili impresjonistom, że ci nie stosują się do naukowo potwierdzonych praw optycznych, lekceważą kompozycję i odrealniają rzeczywistość. Sami pragnęli stworzyć malarstwo podporządkowane ścisłym regułom nauki. Jak będzie się można przekonać na wystawie, w sposób możliwie najwierniejszy udało im się oddać jaskrawość światła.
Austria - Wiedeń
Któż nie zna obrazu, na którym jest namalowana fajka, a pod nią widnieje podpis: "To nie jest fajka". Belgijski surrealista Rene Magritte mówił, że nudzi go malowanie, i wolał grywać w szachy. Swoim obrazom nadawał zaskakujące, dziwaczne tytuły. Są one echem spotkań z przygodnymi gośćmi, których artysta chętnie zapraszał do domu, by w zamian za wykwintny posiłek wymyślili coś surrealnego. Od kwietnia do końca lipca w Kunstforum będzie można oglądać retrospektywną wystawę prac Magritte'a (ponad 70 dzieł).
Szwecja - Sztokholm
Od 19 lutego do 15 maja w Moderna Museet miłośnicy Edwarda Muncha mogą obejrzeć autoportrety mistrza. Gdy w listopadzie 1892 r. Munch pokazał 55 nowych prac na wystawie w Berlinie, wybuchł skandal. Wkrótce po wernisażu zwołano nawet w tej sprawie nadzwyczajne walne zebranie Stowarzyszenia Artystów Berlińskich. Większością głosów postanowiono wystawę zamknąć. Munch się tym nie przejął. Już wówczas należał (wraz ze Szwedem Augustem Strindbergiem i Polakiem Stanisławem Przybyszewskim) do środowiska artystów wyzwolonych (malarzy, poetów, muzyków, którzy gromadzili się w berlińskiej gospodzie Pod Czarnym Prosiakiem), buntujących się przeciw normom moralności, opiewających wolną miłość. Ze Sztokholmu wystawa pojedzie do Oslo, a później do Londynu.
Hiszpania - Madryt
Muzeum Prado, odwiedzane co roku przez 1,5 mln turystów, udostępni prace najwybitniejszego grafika wszech czasów - Albrechta Duerera (od 8 marca do 29 maja). Eksponaty pochodzą z wiedeńskiej Albertiny, która posiada jedną z największych kolekcji grafik na świecie.
Rosja - Moskwa
Na Kremlu można podziwiać wystawę dzieł znakomitego carskiego jubilera - Fabergego. W ekspozycji znalazły się słynne jaja wielkanocne z carskiej kolekcji. W ubiegłym roku Wiktor Wekselberg, rosyjski milioner, magnat branży energetycznej, kupił w nowojorskim SothebyŐs dziewięć tych jaj (za 100 mln dolarów). Polska
Warszawa
Od 6 kwietnia do 19 czerwca w Muzeum Narodowym czynna będzie wystawa "Klejnoty czasu. Zegary z kolekcji Munson-Williams-Proctor Art Institute". Zaprezentowanych zostanie ponad 80 arcydzieł sztuki złotniczej i zegramistrzowskiej, powstałych od końca XVI do początku XX wieku.
W Muzeum Narodowym pokazana będzie wystawa "Salvador Dali - ilustrator. Dzieła z kolekcji: Hannelore Neumann i Helmutta Rebmanna" (od 21 kwietnia do 19 czerwca). Zobaczymy ponad 200 prac papieża surrealizmu, w tym rysunki (m.in. projekt okładki do własnej powieści "Ukryte twarze" z 1947 r.) i autorskie płyty graficzne (m.in. dwie matryce do ksylodruku z "Boskiej komedii" Dantego). Rarytasem są akwaforty z cyklu ilustracji do Apokalipsy św. Jana.
Kataloński mistrz Antonio Gaudi, gdy pokazano mu modernistyczne modele i projekty Le Corbusiera, z obrzydzeniem powiedział, że przypominają mu walizki stojące na peronie. Na wystawie "Betonowe dziedzictwo - od Corbusiera do blokersów" w stołecznym Centrum Sztuki Współczesnej (od 15 lipca do 18 września), będzie się można przekonać, na ile Francuz odpowiada za betonowe osiedla, które powstawały w Polsce w czasach Gomułki i Gierka.
Kraków
Od 14 kwietnia do 29 maja potrwa wystawa "Ars Fumida. Przybory do palenia w zbiorach Muzeum Narodowego w Krakowie". Oprócz fajek będzie można zobaczyć cybuchy, ustniki, futerały, kapciuchy, pojemniki na tytoń, papierośnice i pudełka zapałek. Zbiór krakowskiego muzeum jest najbogatszym w Polsce (nigdy wcześniej nie pokazywano go w całości).
Wrocław
Od 14 czerwca do 18 września w Muzeum Narodowym we Wrocławiu będzie można oglądać wystawę "Twórcy Panoramy Racławickiej". Na wystawie zostaną zaprezentowane najlepsze obrazy głównych wykonawców "Panoramy" - Jana Styki i Wojciecha Kossaka - oraz ich współpracowników: Teodora Axentowicza, Ludwika Bollera, Tadeusza Popiela, Zygmunta Rozwadowskiego, Michała Sozańskiego, Włodzimierza Tetmajera i Wincentego Wodzinowskiego.
Łódź
Od 8 września w Muzeum Sztuki w Łodzi na wystawie "Kolekcja Mateusza Grabowskiego ze zbiorów Muzeum Sztuki w Łodzi" będzie można podziwiać prywatną kolekcję 238 dzieł 128 artystów. Muzeum otrzymało ten zbiór w darze od londyńskiego aptekarza i miłośnika sztuki Mateusza Grabowskiego. Są tam m.in. prace Bridget Riley, Dereka Boshiera czy Wojciecha Fangora. Łódzkie muzeum posiada też kolekcję sztuki nowoczesnej, którą zaczęto gromadzić w 1929 r. . Znajdują się w niej dzieła takich sław, jak Pablo Picasso, Max Ernst, Louis Marcoussis, a z polskich m.in. Stanisław Ignacy Witkiewicz, Leon Chwistek czy Karol Hiller.
Archiwalne wydania tygodnika Wprost dostępne są w specjalnej ofercie WPROST PREMIUM oraz we wszystkich e-kioskach i w aplikacjach mobilnych App Store i Google Play.