Bieszczady
Park Gwiezdnego Nieba
W góry najlepiej przyjechać właśnie jesienią. Powód? Puste szlaki plus niezwykłe barwy lasów, złożonych głównie z buków, jaworów i olszyn. Bieszczady to także niebo, które mało gdzie jest tak widoczne jak tam. Aby chronić podniebny krajobraz, na terenie Bieszczadzkiego Parku Narodowego i terenów ościennych powołano Park Gwiezdnego Nieba. W jego ramach ograniczeniu podlega emisja sztucznego światła. Niewidoczne w miastach gwiazdozbiory można tu oglądać bez użycia teleskopu, a droga mleczna jawi się w pełnej okazałości. Bieszczady jesienią to zatem nie tylko raj dla doceniających piękno przyrody, ale także dla miłośników astronomii.
Park Gwiezdnego Nieba
www.gwiezdnebieszczady.pl
Bory Tucholskie
Na grzybiarskim szlaku
Kurki, podgrzybki czy borowiki. Bory Tucholskie to raj dla grzybiarzy. Znajduje się tu ponad 100 gatunków jadalnych grzybów. Jest to jeden z największych zwartych kompleksów leśnych w Polsce i jeden z największych w Europie. W jego sercu znajdują się pozostałości pierwotnej puszczy z rzadkimi okazami roślin oraz zwierząt. Runo leśne z tego rejonu trafia na stoły w całej Europie. Mimo że Bory Tucholskie składają się głównie z zielonych sosen, o tej porze roku jest tu również bardzo kolorowo. A wszystko dzięki wrzosowiskom, które kwitną we wrześniu i w październiku.
Muzeum Borów Tucholskich
www.borytucholskie.pl
Archiwalne wydania tygodnika Wprost dostępne są w specjalnej ofercie WPROST PREMIUM oraz we wszystkich e-kioskach i w aplikacjach mobilnych App Store i Google Play.