Dymisje wymuszone
Zmiany w rządzie, do których ma dojść w tym tygodniu, zostały wymuszone na premier Beacie Szydło. Z informacji, do których dotarł „Wprost”, wynika, że szefowa rządu w minionym tygodniu otrzymała od kierownictwa Prawa i Sprawiedliwości propozycję nie do odrzucenia: albo wymieni wskazanych jej ministrów, albo sama będzie musiała zrezygnować ze stanowiska. Z naszych informacji wynika, że na liście zmiany znaleźli się szef resortu finansów Paweł Szałamacha, minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel oraz szef resortu spraw zagranicznych Witold Waszczykowski. Niewykluczone, że posadę straci także minister infrastruktury i budow- nictwa Andrzej Adamczyk. AG
Jak w Europie przerzucają się imigrantami
Dwaj belgijscy policjanci zostali aresztowani we Francji, bo wieźli służbowym vanem 13 nielegalnych imigrantów. Grupę znaleziono wcześniej ukrytą w ciężarówce i polecono jej opuścić terytorium Belgii, imigranci ruszyli więc na piechotę w kierunku granicy z Francją. Przejeżdżający obok funkcjonariusze postanowili im pomóc, zapakowali ich do auta i zawieźli do francuskiej miejscowości Nieppe, znajdującej się zaledwie godzinę jazdy samochodem od niesławnego imigranckiego getta w Calais, skąd przybysze spoza Europy próbują przedostać się do Wielkiej Brytanii. W Nieppe uczynnych Belgów zatrzymała francuska policja i przez cztery godziny przetrzymywała na posterunku, wywołując dyplomatyczną wojnę między Francją i Belgią. Szef belgijskiej dyplomacji wezwał na dywanik francuskiego ambasadora w Brukseli, by zaprotestować przeciwko zatrzymaniu policjantów, którzy zazwyczaj ściśle współpracują ze sobą. – Nie robiliśmy tego dla pieniędzy, po prostu chcieliśmy pomóc – mówił potem Georges Aeck, komisarz policji w belgijskim Ypres. Ten piękny gest solidarności pokazuje jednocześnie, jak poszczególne kraje UE przerzucają się imigrantami, próbując pozbyć się odpowiedzialności za nie- chcianych przybyszów. JM
Rowerowy zawrót głowy
września rozpoczną 29 się Kielce Bike- Expo, największe targi rowerowe w Europie Środkowej i Wschodniej. Impreza, podczas której 230 wystawców zaprezentuje nowości na sezon 2017, potrwa do 1 października. Organizatorami wystawy są Targi Kielce i Polskie Stowarzyszenie Rowerowe. W halach wystawienniczych spotkać będzie można zawodowych kolarzy, wśród nich dwukrotną wicemistrzynię olimpijską Maję Włoszczowską czy pierwszego polskiego zawodowego kolarza Czesława Langa.
Zamkowe sekrety
Dlaczego teraz tak często słyszymy o nowych odkryciach na zamku Książ?
Rosną wpływy z biletów – mówi Rafał Wiernicki, prezes zamku Książ. – To pozwala na prowadzenie kluczowych dla zachowania zamku prac. I dochodzi do spektakularnych odkryć. Proszę zauważyć, że o zamku mówi się niemal wyłącznie w kontekście tajemnic, sekretów i intryg. W każdej legendzie jest jednak ziarno prawdy i trzeba go szukać.
Jak znaleźliście tę studnię?
Odkrycia dokonano w trakcie udrażniania drogi pożarowej do północnej części zamku. Po wycince drzewa odsłonił się wlot do piwnicy lodowej, która stała niemal do końca wojny obok dziedzińca. Oczyszczając basztę, schodziliśmy coraz niżej aż do głębokości ponad 10 m pod poziomem gruntu. Nieoczekiwanie w posadzce, o której sądziliśmy, że kończy basztę, zauważyliśmy niewielki otwór. Proszę sobie wyobrazić nasze zdumienie, kiedy opuściliśmy prowizoryczną sondę. Pod nami ziała blisko 40-metrowa otchłań!
AGNIESZKA DOBKIEWICZ
Babcia Weaver i obcy
Niektóre aktorki kończą karierę, kiedy nie mogą już udawać pięknych dziewczyn podkochujących się w kapitanie szkolnej drużyny futbolowej. Inne grają później matki tych licealistek. Te najlepsze zaś wcielają się jeszcze w babki. – Chyba nigdy nie miałam tyle pracy i propozycji, co teraz – śmieje się Sigourney Weaver. Na festiwalu w San Sebastián zaprezentowała „Siedem minut po północy” J.A. Bayony. Jako babka trzynastolatka, który nie umie pogodzić się z chorobą matki, tworzy piękną, wyważoną rolę. Gra oschłą kobietę, która nie tylko widzi powolne gaśnięcie córki, ale też musi otworzyć się na zbuntowanego wnuka. W baskijskim mieście wybitna aktorka została wyróżniona prestiżową nagrodą Donostia za całokształt twórczości. Ridley Scott, James Cameron, David Fincher, Roman Polański, Ang Lee, Mike Nichols, Woody Allen, Peter Weir – wymienia reżyserów, z którymi pracowała, wręczający statuetkę Bayona. Ale Weaver nie należy do wyniosłych gwiazd. Ma w sobie mnóstwo młodzieńczej energii i uśmiechu: – Ta nagroda wiele dla mnie znaczy – mówi. – San Sebastián było moim pierwszym w życiu festiwalem. Jeszcze zanim część z was się urodziła, w 1979 r., przyjechałam tu z producentem Davidem Gilerem i moimi rodzicami, żeby pokazać skromny film. Nazywał się „Obcy”. „Obcego” dotyczyły pytania na konferencji prasowej. A dokładniej: jego sequela w reżyserii Neilla Blomkampa. Weaver potwierdziła plotki, że choć jeden z najgłośniejszych hollywoodzkich projektów wciąż jest w planach, został przesunięty. A zaraz później Weaver wspiera Hillary Clinton w wyścigu do Białego Domu: – Jestem podekscytowana, że wygląda na to, że wreszcie Stany Zjednoczone będą miały prezydenta kobietę.
KRZYSZTOF KWIATKOWSKI, SAN SEBASTIÁN
Hłasko – młody i czerwony
Marek Hłasko to miał szczęście – nim doszło do jego książkowego debiutu, nastąpiła w polityce odwilż i skończył się w kulturze czas realizmu socjalistycznego. Socrealistyczne utwory młodziutkiego Hłaski, które pisał tak, jak wtedy prawie wszyscy literaci, zapadły w niepamięć, a on sam upozowany na polskiego Jamesa Deana mógł fetować sukces swojej pierwszej książki i stać się twarzą nowej, odradzającej się polskiej literatury, a kiedy już mógł, dokładał komunistom z zagranicy i kpił z nich. Młody badacz Radosław Młynarczyk przeszukał archiwa i znalazł niepublikowaną powieść Hłaski z pierwszej połowy lat 50. „Wilk” był rok temu sensacją, bo to nadspodziewanie dobry literacko utwór, choć ideologicznie słuszny według norm obowiązujących w czasie pisania. Ale Młynarczyk pogrzebał jeszcze w archiwach, znalazł niepublikowane utwory nastoletniego adepta literatury i ułożył z nich zgrabny tom. To okazja do poznania prawdopodobnie ostatnich możliwych „wykopalisk” związanych z autorem „Cmentarzy”.
Archiwalne wydania tygodnika Wprost dostępne są w specjalnej ofercie WPROST PREMIUM oraz we wszystkich e-kioskach i w aplikacjach mobilnych App Store i Google Play.