Czym różni się liposukcja od plastyki brzucha?
Dr n. med. Małgorzata Chomicka-Janda, specjalista chirurgii plastycznej: Liposukcja jest zabiegiem, podczas którego usuwamy tkankę tłuszczową nagromadzoną na brzuchu, pośladkach, ramionach czy udach. Polega on na wprowadzeniu pod skórę cienkiej rurki, tzw. kaniuli, i odessaniu zalegającego tłuszczu. Natomiast plastyka brzucha polega nie tylko na usunięciu nadmiaru skóry, ale także na rekonstrukcji mięśni prostych brzucha, które powinny chronić nasze jelita. Po ciąży lub intensywnym odchudzaniu mięśnie te rozciągają się, co może powodować powstanie przepukliny. Zabieg plastyki brzucha polega także na ich rekonstrukcji. Zatem nie jest to jedynie kwestia estetyczna, ale typowo zdrowotna.
U kogo plastykę brzucha przeprowadza się najczęściej?
U kobiet, które urodziły dziecko. No i oczywiście u osób, które przeszły intensywne odchudzanie. To dotyczy raczej pacjentów po wcześniejszej operacji zmniejszenia żołądka, które schudły 50 czy 70 kg. Rozciągniętą skórę trzeba usunąć, a uszkodzone mięśnie zrekonstruować.
Operacje biustu to nie tylko najpopularniejsze powiększanie piersi. To także ich zmniejszanie czy korekty.
Operacje kobiecych piersi to jedne z częściej przeprowadzanych zabiegów chirurgii plastycznej. Wśród nich prawdopodobnie najczęściej wykonuje się powiększanie piersi implantami. W zależności od użytych implantów możemy stworzyć nowe piersi o kształcie bardziej naturalnym, jakby kroplowym, bądź okrągłym. W większości przypadków rodzaj implantu, a co za tym idzie, uzyskany kształt zależy od preferencji i oczekiwań pacjentki i przy prawidłowym doborze implantuuzyskujemy estetyczny i satysfakcjonujący efekt. Czasem jednak ze względu na budowę anatomiczną korzystne może być użycie konkretnego typu implantu. Ale chirurgia piersi to nie tylko powiększanie, to również redukcje, plastyki i rekonstrukcje. Redukcje piersi polegają na zmniejszeniu, czasem znacznym – zdarza się, że po kilogramie i więcej z każdej piersi – gruczołu piersiowego i takim wymodelowaniu reszty, by na nowo stworzyć estetyczne wyniosłości piersiowe. Kiedy objętość gruczołu jest właściwa, ale doszło do jego opadania, wiotkości, aby przywrócić młodzieńczy kształt i spoistość, możemy wykonać plastykę piersi, czyli przemodelować gruczoł bez jego wycinania. Gdy mamy do czynienia z opadającymi i niezbyt dużymi piersiami, możemy je powiększyć i przywrócić im młodzieńczy wygląd za pomocą odpowiednio dobranego implantu – w przypadku gdy opadanie jest niewielkiego stopnia – albo też powiększyć, a następnie wykonać plastykę.
Dr Marcin Nowak, specjalista chirurgii plastycznej
Korekta nosa to jeden z najczęstszych problemów, z jakim zgłaszają się pacjentki do kliniki chirurgii plastycznej. To operacja o wysokim stopniu technicznej trudności i nie wszyscy lekarze ją wykonują. I właśnie dlatego powinniśmy w szczególny sposób zwrócić uwagę na to, aby lekarz miał duże doświadczenie. W chirurgii plastycznej szczególnie ważne jest to, aby problemem zajmował się specjalista doskonale znający konkretne zagadnienie. To kluczowy warunek powodzenia zabiegu. Jednak nawet po doskonale przeprowadzonej operacji w trakcie gojenia się nosa, czyli zrastania się kości, bliznowacenia tkanek itp., mogą zaistnieć okoliczności niezależne od lekarza i pacjenta. Przy uzyskaniu dobrego bądź bardzo dobrego kształtu nosa niewielkie asymetrie są w pełni akceptowalne przez pacjentki.
Dr Maciej Charaziński, specjalista chirurgii plastycznej
Klinika Chirurgii Plastycznej i Medycyny Estetycznej Promedion
ul. Kazimierza Wóycickiego 4, Warszawa (wejście od Żubrowej), tel. 22 835 16 12
Archiwalne wydania tygodnika Wprost dostępne są w specjalnej ofercie WPROST PREMIUM oraz we wszystkich e-kioskach i w aplikacjach mobilnych App Store i Google Play.