Zaliczane są do najszlachetniejszych skorupiaków. Hoduje się je już od dawna w wodach Morza Północnego, Atlantyku, a także częściowo Morza Śródziemnego, głównie w bogatych w pożywienie ujściach rzek. Niestety gatunki żyjące dziko wyginęły już prawie całkowicie. Prowadzenie hodowli wymaga wielu nakładów i jest czasochłonne – stąd wysoka cena ostryg. Od narodzin do momentu, kiedy ostryga może złożyć jaja, mijają aż trzy-cztery lata.
Smakowity afrodyzjak
Oprócz ciekawego smaku, od którego niejeden się uzależnił, ostrygi mają również inne zalety. Są źródłem cynku i białka oraz witamin i minerałów, dzięki czemu świetnie wpływają na skórę, włosy i paznokcie. Są niskokaloryczne, nie zawierają szkodliwych tłuszczów, przyczyniają się do obniżenia cholesterolu i wzrostu potencji. Wszystko dzięki dużej zawartości cynku. Ten pierwiastek śladowy odgrywa kluczową rolę w produkcji testosteronu oraz – w przypadku kobiet – progesteronu, czyli hormonów odpowiadających m.in. za popęd seksualny. Uwaga! Nie wystarczy zjeść jednej ostrygi. Ich wpływ na apetyt seksualny odczuwalny jest dopiero po spożyciu kilkunastu sztuk. Jeśli chodzi o odmiany tych eleganckich mięczaków, wyróżniamy dużą, płaską ostrygę europejską oraz ostrygę skalną, hodowaną w dwóch gatunkach – portugalską oraz pacyficzną japońską. Płaska ostryga europejska nazywana jest od rejonu swojego pochodzenia, czyli: Bellons, Marennes, Gravettes d’Arcachon i Bouziges z Francji, Oostendes z Belgii, Imperials z Holandii, Limfjords z Danii, Colchesters z Wielkiej Brytanii oraz Rossmores z Irlandii. Do najlepszych gatunków ostryg skalnych zaliczane są Fines de Claires z Francji. Ostrygi kupowane w Niemczech pochodzą najczęściej właśnie z Francji lub z hodowli na wyspie Sylt. Najczęściej też jedzone są na surowo. Mięso ostryg europejskich ma kolor piasku i łagodny smak, podczas gdy mięso ostry skalnych jest szarofioletowe, a jego smak jest bardziej zdecydowany. Na smak duży wpływ mają warunki hodowlane, w których dorastają ostrygi, jak również sposób ich przechowywania po zbiorze – w specjalnych stawach, zwanych claires.
Archiwalne wydania tygodnika Wprost dostępne są w specjalnej ofercie WPROST PREMIUM oraz we wszystkich e-kioskach i w aplikacjach mobilnych App Store i Google Play.