Czy to prawda, że mennica polska jest jedną z trzech najbardziej zaawansowanych mennic na świecie? jakie są kryteria oceny tego rodzaju produkcji?
Na taką ocenę wpływa kilka czynników. Przede wszystkim, Mennica Polska wykorzystuje ponad sto technik produkcji monet, podczas gdy zwykle inne mennice są w stanie zaproponować od kilkunastu do kilkudziesięciu. Praktycznie każde nowe rozwiązanie na rynku mamy w portfolio naszych usług. Mam tutaj na myśli złocenia, zdobienia, kształty, powłoki galwaniczne czy nasz unikalny system zabezpieczenia monet kolekcjonerskich przed zmianami korozyjnymi.
To pozwala nam realizować projekty dla najbardziej wymagających klientów. Co więcej, mając taką przewagę, w pewnym sensie stajemy się benchmarkiem i realną konkurencją dla wielu innych mennic na całym świecie. Ponadto kryteria oceny zaawansowania technologicznego znajdują odzwierciedlenie w prestiżowych kontraktach, konkursach, jak również targach i wystawach, w których Mennica Polska bierze udział i zdobywa wiele nagród. Jednak w takich spotkaniach nie chodzi tylko i wyłącznie o nagrody. To, co niezwykle dla nas i dla innych uczestników takich wydarzeń ważne i inspirujące, to wymiana informacji na temat wszelkich spraw związanych z produkcją monetarną oraz współpraca w zakresie badań dotyczących produkcji i nowych sposobów płatności. Nasze kompetencje i doświadczenie pozwalają nam być bardzo aktywnym i cenionym uczestnikiem takich debat.
Czy można więc stwierdzić, że mennica polska jest najnowocześniejszą fabryką monet na świecie?
Kolejne ambitne i zrealizowane z sukcesem zlecenia utwierdzają nas w przekonaniu, że nie ma dla nas rzeczy niemożliwych. Obecnie produkujemy monety obiegowe oraz kolekcjonerskie. Nie tylko te najbardziej znane, klasyczne okrągłe, lecz także te w kształcie jaja, kuli czy wulkanu to nasze dzieła. Jesteśmy jedyną mennicą, która potrafi tworzyć monety trójwymiarowe i to właśnie zwykle te monety zyskują uznanie na całym świecie. Niech za przykład posłuży moneta dla Kamerunu o nazwie „Jajo Kolej Transsyberyjska”. To pierwsza moneta w innowacyjnym kształcie przestrzennego jaja. Innym przykładem może być moneta sferyczna „Siedem nowych cudów świata” o nominale 7 dolarów nowozelandzkich, której emitentem jest Niue. To właśnie ta moneta została uznana za najbardziej zaawansowaną technologicznie na świecie w Konkursie Dyrektorów Mennic (MDC) w Bangkoku w 2016 r. Z kolei moneta „Fortuna Redux” wybita dla Niue została uznana za najbardziej innowacyjną w konkursie MDC w Meksyku w 2014 r. Co istotne, standard produkcji monet kolekcjonerskich w ogromnym stopniu wpływa na biznes całej naszej działalności. Kontraktów na produkcję monet obiegowych nie zdobywa się w otwartych przetargach. Wybrane mennice na podstawie dotychczasowej współpracy lub rekomendacji otrzymują zaproszenia od banków narodowych. Nasza spółka jest w wąskim klubie pięciu mennic na świecie, które są zapraszane do najważniejszych postępowań globalnych. Nie bez znaczenia jest fakt, że Mennica Polska obchodzi w tym roku 250 lat istnienia. Działalność prowadzona od 1766 r. sprawia, że jesteśmy jedną z kilku najstarszych mennic na świecie, a co za tym idzie, naszym zapleczem jest ogromna historia, tradycja mennicza i doświadczenie.
Archiwalne wydania tygodnika Wprost dostępne są w specjalnej ofercie WPROST PREMIUM oraz we wszystkich e-kioskach i w aplikacjach mobilnych App Store i Google Play.