Tauron Festiwal Biegowy to impreza, która gromadzi całe rodziny. W tym roku, podczas dziesiątej edycji, został pobity rekord – zanotowano 12348 tzw. osobostartów (niektórzy uczestnicy brali udział w kilku konkurencjach). Przez strefy aktywności, koncerty czy biegowe EXPO przewinęło się 15 tys. osób. – Jestem zauroczona atmosferą festiwalu. Wracam za rok! – zapowiedziała Wanda Panfil, mistrzyni świata w maratonie, która była jednym z gości honorowych krynickiego święta sportu.
Na ulicy i w górach
Uczestnicy mieli do wyboru przebieżki po deptaku, biegi uliczne czy znacznie bardziej wymagające, ale za to gwarantujące przepiękne widoki biegi górskie.
Doskonale na festiwalowych trasach radzili sobie Polacy. Paulina Tracz i Bartosz Gorczyca wygrali kultowy Lotto Bieg 7 Dolin 100 km. Dla Gorczycy była to już trzecia wygrana w Krynicy. – Mam mały niedosyt, że nie poprawiłem rekordu trasy, ale będzie jeszcze okazja – zapewnił zawodnik, który miał nieco ponad 10 minut straty do rekordowego wyniku Węgra Csaby Nemetha (8 godzin i 51 minut) z 2012 r. Na towarzyszących dystansach wygrali Cezary Cioch (117 km), Piotr Ranosz i Beata Piątek (80 km), Tomasz Kobos i Martyna Kantor (64 km) oraz Kacper Piech i Natalia Tomasiak (35 km). Rywalizację drużyn na dystansie 100 km rozstrzygnęli na swoją korzyść zawodnicy zespołu „Tajskie Klopsy” – Maciej Dombrowski, Piotr Uznański i Kamil Leśniak.
Tytuł Mistrzyni Koral Maratonu obroniła Lidia Czarnecka. Linię mety przecięła z rezultatem 3:15:54 – o 10 minut lepszym niż przed rokiem. – To mój trzeci start w Krynicy. Zawsze poprawiałam tu swoje wyniki! – cieszyła się. Polski rekord trasy w Życiowej Dziesiątce im. Premiera Tadeusza Mazowieckiego, rozgrywanej w randze Mistrzostw Polski Masters w biegu ulicznym na 10 km (zawodnicy w wieku 35+), poprawiła Katarzyna Jankowska – 32 minuty i 44 sekundy. Z kolei Henryk Szost otarł się o polski rekord Życiowej Dziesiątki. Z wynikiem 28:55 rekordzista Polski w maratonie dobiegł drugi do mety (podczas premierowej edycji festiwalu w 2010 r. także był drugi). Najtrudniejszą konkurencją 10. TAURON Festiwalu Biegowego był Brubeck Iron Run.
Przez trzy dni blisko 100 zawodników pokonało aż 100 mil (160 km), rozłożonych na dziewięć konkurencji. Wygrali Artur Jendrych (kategoria 18-39 lat), Radosław Ślaski (40+ lat) oraz Krystyna Macioszek (klasyfikacja generalna kobiet). – Zwycięstwo cieszy, ale nie jest najważniejsze. Te trzy dni z tymi ludźmi i w tej atmosferze są warte każdego zmęczenia – podkreślił Artur Jendrych, dla którego był to już trzeci triumf w tej morderczej konkurencji. Bohaterami imprezy zostali też Mariola Stasiewicz (wygrane w Krynickiej Mili oraz Krynickiej Pętli 15 km im. Premiera Józefa Oleksego), Patryk Marmon (czwarty triumf w Krynickiej Mili) czy Kenijczycy Evans Kipngetich Tanui (zwycięzca w Koral Maratonie i Krynickiej Pętli 15 km) i Jayline Chemutai i Mathew Kosgei (przybiegli pierwsi w Życiowej Dziesiątce i półmaratonie).
W programie krynickiego festiwalu od lat są także marsze nordic walking rozgrywane w randze górskich mistrzostw Polski. Klasą samą dla siebie w rywalizacji na Górze Parkowej (5 km) oraz w ekstremalnej formule HILL (2,6 km podejścia nartostradą Jaworzyny Krynickiej) była Marzena Spychała, która wygrała obie konkurencje. – Kocham góry, ale ta dała mi w kość – przyznała na mecie.
Urodzinowo i wspomnieniowo
Biegowa impreza w Krynicy obchodziła w tym roku 10. urodziny, nie mogło więc zabraknąć urodzinowego tortu. Zanim jednak można było spałaszować pyszności, zarząd Fundacji „Festiwal Biegów” – gospodarza imprezy, wyróżnił tych uczestników krynickich biegów, którzy są z imprezą od początku. Ponad 30 biegaczy z całej Polski, a także przedstawiciele partnerów i sponsorów od dekady zaangażowanych w imprezę, otrzymało wyjątkowe, jubileuszowe medale. – Największą wartością tego wydarzenia są jego uczestnicy – podkreślił Zygmunt Berdychowski, przewodniczący rady programowej Forum Ekonomicznego i pomysłodawca Festiwalu Biegowego w Krynicy. Profesor Grzegorz Kołodko, który z festiwalem jest od początku, podkreślił, że bieganie odmładza. Ma za sobą 50 ukończonych biegów maratońskich, aż trzy z nich to krynicki Koral Maraton. W tym roku Grzegorz Kołodko postawił jednak na Życiową Dziesiątkę i rekreacyjne tempo. – Za nami absolutnie fantastyczne 10 lat. Te tłumy na deptaku i w całej Krynicy, ta radość emanująca z twarzy biegaczy, medale i koszulki finiszera, które z dumą noszą, są dowodem na wyjątkowy status Festiwalu Biegowego wśród polskich biegaczy. Przed nami kolejne, niepowtarzalne edycje. Do zobaczenia we wrześniu 2020 r. – zapowiedziała Anna Czerwińska, prezes zarządu Fundacji „Festiwal Biegów”. Partnerem tytularnym 10. TAURON Festiwalu Biegowego jest TAURON Polska Energia SA. Honorowy patronat nad imprezą objął marszałek województwa małopolskiego Witold Kozłowski.
Startować każdy może
Najmłodsi uczestnicy imprezy biegali na 300 i 600 m. – Amelia ma niecałe dwa lata – mówiła Monika Bębacz, która córeczkę prowadziła do mety za rękę. – Bawimy się super. No i zaczynamy karierę sportową. W Biegu Małopolski, w którym wzięli udział uczniowie szkół z regionu, wystartowało ponad tysiąc małych sportowców. Hat tricka w Nocnym Biegu Rodzinnym ustrzeliła rodzina Połeć z Rudy Śląskiej (wygrywali także w latach 2017-18), a sztafetę maratońską rozstrzygnęła na swoją korzyść rodzina Lizaków, która od czterech lat w 14-osobowym składzie przyjeżdża do Krynicy na wspólny weekend. – Biegamy, rywalizujemy, ale przede wszystkim dobrze się bawimy z całą rodziną – mówił Wojciech Lizak. W marszu nordic walking „Przegoń zawał” wzięły udział osoby po przebytym zawale, dla których ruch jest niezbędny do normalnego funkcjonowania. Podczas biegu „1 km dalej od cukrzycy” mówiono wiele na temat problemów diabetyków i sposobów przeciwdziałania chorobie. Rekordową frekwencję miał Bieg Przebierańców. Uczestnicy imponowali kreatywnością, wcielając się w superbohaterów, piratów, wróżki, czarownice, rycerzy. Jeden z uczestników udowodnił, że po krynickich Bulwarach Dietla w finale lata można także szusować na nartach!
Archiwalne wydania tygodnika Wprost dostępne są w specjalnej ofercie WPROST PREMIUM oraz we wszystkich e-kioskach i w aplikacjach mobilnych App Store i Google Play.
Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy tygodnika Wprost.
Regulamin i warunki licencjonowania materiałów prasowych.