McLaren do przejęcia?
O SAMOCHODZIE APPLE’A MÓWI SIĘ OD LAT, a jednak przez ten czas nie wyciekły żadne konkretne informacje na jego temat. Teraz te plany zaczynają się krystalizować. Według „Financial Times” Apple negocjuje przejęcie kontroli nad McLarenem. Apple na razie zaprzeczył, że toczą się takie rozmowy, ale tak już robił w przypadku innych przejęć. Według gazety McLaren Technology Group posiada unikalny zespół inżynierów zajmujących się zaawansowanymi technologiami w motoryzacji, ma też 80 proc. udziałów w spółce McLaren Automotive, która wytwarza i sprzedaje luksusowe samochody sportowe. McLaren jest także właścicielem znanego zespołu Formuły 1. Wartość całej grupy to ponad 1,5 mld funtów. McLaren jest też jedną z przodujących firm, jeśli chodzi o rozwijanie technologii samochodów elektrycznych, a w ciągu najbliższych lat ma przeznaczyć na badania nad nimi miliard funtów. Teraz McLaren produkuje 1600 aut rocznie, sprzedając je za horrendalne pieniądze wybranym klientom. Według ustaleń FT samochódstworzony przez Apple’a i zespół McLarena ma być zbudowany z włókien węglowych i napędzany silnikiem wyłącznie elektrycznym.
Polimerowy laser po polsku
Naukowcy z Poznania jako pierwsi na świecie stworzyli polimerowy laser. Ich sztuczny polimer pobudzony prądem elektrycznym zaczyna świecić jak laser. To otwiera drogę do tworzenia tańszych i łatwiejszych do uzyskania laserów. Naukowcy z całego świata od dawna rywalizowali, kto pierwszy skonstruuje polimerowy laser zasilany bezpośrednio prądem elektrycznym. Nie wiedziano, jak sprawić, żeby sztuczne tworzywo pod wpływem prądu zaczęło emitować uporządkowaną laserową wiązkę światła. Ten wyczyn udał się jednak zespołowi prof. Jerzego Langera z Wydziału Chemii UAM. Lasery wykonywane z polimerów będą tańsze i łatwiejsze w produkcji niż tradycyjne. Polimery bowiem można szybko i stosunkowo łatwo otrzymywać oraz przetwarzać i nie są do tego potrzebne technologie stosowane przy wytwarzaniu i obróbce tradycyjnychpółprzewodników, często z użyciem unikatowych materiałów.
Chiński Apple w Polsce
Do Polski zawitały produkty „chińskiego Apple’a”, czyli firmy Xiaomi. Ich dystrybutorem jest ABC Data. Najpierw na rynek trafią smartfony Xiaomi Mi 5, Xiaomi Redmi Note 3 oraz Xiaomi Redmi 3S. Następnie opaski fitness, sprzęt audio oraz przenośne ładowarki. Najdroższy z telefonów (Mi5) z 5,15-calowym ekranem Full HD, baterią o pojemności 3000 mAh, USB typu C, czytnikiem linii papilarnych oraz dwoma aparatami ma kosztować 1799 zł. Serwis gwarancyjny ma być w Polsce, ale serwisowane będą tam tylko urządzenia kupione w oficjalnej dystrybucji. Xiaomi to jedna z najszybciej rozwijających się firm produkujących urządzenia mobilne.
Kierowca w pajęczynie
Lexus postanowił przemyśleć ideę fotela samochodowego. Koncept o nazwie Kinetic Seat, który oficjalnie zostanie zaprezentowany na salonie samochodowym w Paryżu, został zaprojektowany w taki sposób, aby tłumić przeciążenia i stabilizować całe ciało. Dodatkowo lepiej podtrzymuje głowę kierowcy. Fotel ma też zupełnie inne poszycie. Zamiast tradycyjnego materiału lub skóry zastosowano syntetyczną sieć ułożoną w typowy wzór pajęczyny.
Archiwalne wydania tygodnika Wprost dostępne są w specjalnej ofercie WPROST PREMIUM oraz we wszystkich e-kioskach i w aplikacjach mobilnych App Store i Google Play.