Wymyślony pod koniec XIX w. przez Ludwika Zamenhofa język międzynarodowy (lingvo internacia, lepiej znany jako esperanto) miał być łatwy do przyswojenia dla ludzi pochodzących ze wszystkich stron świata. Ale włada nim dziś kilkaset tysięcy osób, a angielskim aż kilkaset milionów. W dodatku warto znać angielski, żeby łatwiej nauczyć się esperanto. Zamenhof oparł bowiem jego słownictwo na językach romańskich i germańskich, którymi zresztą sam się dobrze posługiwał. Gdyby dziś pracował nad konstrukcją swojego języka, być może zdecydowałby się na zupełnie inny klucz, a esperanto rozpowszechniłoby się znacznie szybciej.
Do tworzenia go mógłby chociażby wykorzystać najnowsze studia językoznawców, matematyków i informatyków z Uniwersytetu Cornella w stanie Nowy Jork. Uczeni z Cornell’s Cognitive Neuroscience Lab użyli do swoich badań nowoczesnej technologii komputerowej i poddali analizie statystycznej około 3,7 tys. spośród ponad 6 tys. wszystkich języków świata. Dzięki temu zauważyli, że do tworzenia słów opisujących najbardziej podstawowe pojęcia służyły często ludziom z różnych stron świata te same dźwięki. To tak, jakby wspólne całej ludzkości doświadczenia wywoływały podobne dźwiękowe skojarzenia. A przecież porównywano języki tak odmienne, jak na przykład joruba (Afryka Zachodnia) z jednej strony, a mandaryński z drugiej. Zamenhof mógłby więc wykorzystać listę takich identycznych akustycznych reprezentacji znaczeń i wymyślić na ich podstawie swój język. Tym bardziej że według lingwistów wkuwanie obcych słówek zawierających uniwersalne skojarzenia dźwięków z desygnatem [przedmiot, osoba lub zjawisko, do których odnosi się dana nazwa – red.] idzie nam najszybciej. Jakie to wyrazy? Lingwiści wymieniali dotąd głównie wyrazy dźwiękonaśladowcze, ale, jak przekonują naukowcy z Uniwersytetu Cornella, dzięki ich badaniom ten zestaw właśnie znacznie się poszerzył.
Archiwalne wydania tygodnika Wprost dostępne są w specjalnej ofercie WPROST PREMIUM oraz we wszystkich e-kioskach i w aplikacjach mobilnych App Store i Google Play.