Wchwilę po swych 35. urodzinach MTV miała swoje najważniejsze doroczne święto. Pod koniec sierpnia przyznano Video Music Awards. Po raz pierwszy od wielu lat nominowane klipy były zrealizowane z rozmachem. Teledysk – podobnie jak MTV skazywany na wymarcie – jako osobny gatunek muzyczno- -filmowy rozwija się i zaskakuje nowymi formatami. W świecie obrazków do muzyki dzieje się najwięcej od chwili powstania telewizji muzycznych.
Luksemburg, chata, mtv
Zespół Buggles pozostałby znany tylko miłośnikom muzyki nowofalowej z lat 70., gdyby nie fakt, że od emisji ich klipu „Video Killed The Radio Star” 1 sierpnia 1981 r. zaczęła nadawanie Music Television. Dla dorastających w latach 80. MTV stała się doświadczeniem pokoleniowym – młodzi razem oglądali teledyski, tak jak w latach 60. i 70. razem słuchali płyt i chodzili na koncerty. Idyllę przerwało pojawienie się i rozwój internetu. W świecie nie tylko sieci, ale i smartfonów oraz coraz ciekawszych aplikacji społecznościowych stacje muzyczne musiały się na nowo się określić. Nie było to łatwe. Przez lata na teledyski nie dało się patrzeć; nawet uznani twórcy mówili, że teledysk można zrobić oszczędnie, za pomocą dobrego smartfona czy tabletu. Nic więc dziwnego, że samo MTV też bardzo się zmieniło, na swym głównym kanale coraz częściej zastępując klipy produkcjami typu reality show. Twórcy muzyki, tracąc telewizje muzyczne jako narzędzie promocji, długo poszukiwali ich zamiennika. Branża błądziła, nakłady płyt spadały, mówiło się o globalnym kryzysie sektora muzycznego. W końcu wytwórnie płytowe (na marginesie: czy nazwa ta jest jeszcze uprawniona?) poszły po rozum do głowy i, by przykuć uwagę młodych ludzi, odwołały się do sprawdzonego patentu, czyli do teledysku. I choć takich asów, jak Martin Scorsese i jego „Bad” Michaela Jacksona, na razie na horyzoncie brak, to i tak nazwiska, które pojawiają się wśród reżyserów klipów i występujących w nich aktorów, są coraz ciekawsze.
Archiwalne wydania tygodnika Wprost dostępne są w specjalnej ofercie WPROST PREMIUM oraz we wszystkich e-kioskach i w aplikacjach mobilnych App Store i Google Play.