Możliwe dopiero po złożeniu wniosku o dofinansowanie. Należy więc unikać sformułowań, które mogą wskazywać na to, że prace są już w toku. Dotyczy to szczególnie opisu planowanych do zakupu środków trwałych czy usług. Należy sprecyzować, jakie mają mieć parametry, szacunkową cenę oraz terminy wykonania, nie wskazując jednak konkretnych marek czy wykonawców. Ich wybór powinien nastąpić dopiero w trakcie realizacji projektu, z zachowaniem zasad obowiązujących podmioty korzystające z unijnego wsparcia.
Wniosek jest podstawowym narzędziem ubiegania się o dotację z Funduszy Europejskich. To w nim jest opisywane całe przedsięwzięcie, uzasadniona jego potrzeba i zgodność z celami konkretnego typu wsparcia. Koncentrując się na sednie projektu, nie można zapominać o dodatkowych jego aspektach, takich jak na przykład uwzględnienie potrzeb osób z niepełnosprawnościami.
Krótko i rzeczowo
Formularze wniosków o dofinansowanie są skonstruowane tak, aby ułatwić prezentację przedsięwzięcia w ujęciu projektowym. Zawierają część opisową, harmonogram realizacji i szczegółowy budżet, a także wskaźniki planowanych efektów. Opisy poszczególnych części wniosku mają zazwyczaj ustalone ograniczenia maksymalnej liczby znaków. Chodzi o to, aby się nie rozpisywać na tematy poboczne, ale skupić na meritum prezentowanego projektu. Dokumentacja konkursowa oprócz formularza wniosku zawiera również inne dokumenty wspomagające osobę ubiegającą się o wsparcie. Do najważniejszych należą te dotyczące kwalifikowalności wydatków, instrukcja wypełniania wniosku oraz opis kryteriów oceny. Bez dokładnego zapoznania się z opisanymi w nich warunkami praktycznie nie ma szansy na przygotowanie skutecznego wniosku o dotację. Opisując projekt, należy pamiętać, że rozpoczęcie jego realizacji najczęściej jest
Osoby z niepełnosprawnościami
Ważnym aspektem projektów współfinansowanych z Funduszy Europejskich jest ich dostępność dla osób z niepełnosprawnościami. Obecnie nacisk na ten aspekt jest kładziony jeszcze silniej niż w poprzednich latach. Zestaw działań sprzyjających osiągnięciu tego celu zawierają „Wytyczne w zakresie realizacji zasady równości szans i niedyskryminacji, w tym dostępności dla osób z niepełnosprawnościami oraz zasady równości szans kobiet i mężczyzn w ramach funduszy unijnych na lata 2014-2020”. – Zastosowanie dostępności cyfrowej, architektonicznej, uniwersalnego projektowania i racjonalnych usprawnień przez instytucje w projektach ma zaowocować większym niż dotychczas otwarciem Funduszy Europejskich na klienta z niepełnosprawnością i powstawaniem wyłącznie dostępnych inwestycji infrastrukturalnych – podkreśla Stanisław Krakowski z Ministerstwa Rozwoju.
W następnym odcinku: o wsparciu podmiotów ekonomii społecznej
Archiwalne wydania tygodnika Wprost dostępne są w specjalnej ofercie WPROST PREMIUM oraz we wszystkich e-kioskach i w aplikacjach mobilnych App Store i Google Play.